چهارشنبه ، ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
قاسم آبسته زندانی اهل‌سنت اعدام شد
قاسم آبسته زندانی اهل‌سنت اعدام شد
۱۴ آبان ۱۴۰۲
0 دیدگاه

قاسم آبسته، زندانی عقیدتی کُرد پس از ۱۴ سال حبس امروز یکشنبه ۱۴ آبان در زندان قزلحصار کرج اعدام شد. این زندانی عقیدتی پیشتر در یک روند ناعادلانه دادرسی به همراه ۶ شهروند دیگر کُرد در یک پرونده مشترک به اتهام «افساد فی‌الارض» به اعدام محکوم شده بودند.

این زندانی عقیدتی که روز ۷ آبان برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود امروز ۱۴ آبان اعدام شد. خانواده این زندانی سیاسی امروز در یک تماس تلفنی از سوی مسئولین زندان از اعدام وی مطلع شده‌اند.

گفته می‌شود خانواده این زندانی عقیدتی پس از اطلاع از اعدام این زندانی عقیدتی برای تحویل پیکر وی از شهر مهاباد به کرج حرکت کرده‌اند.

قاسم آبسته، ۴۴ ساله ، پدر ۲ فرزند و اهل مهاباد در ۱۶ آذر ۱۳۸۸ به همراه ۶ شهروند دیگر کُرد اهل شهرهای سقز و مهاباد به نام‌های داود عبداللهی، کامران شیخه، فرهاد سلیمی، خسرو بشارت، انور خضری و ایوب کریمی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شدند. این ۷ زندانی عقیدتی به مدت حدود ۸ ماه در این بازداشتگاه امنیتی مورد بازجویی قرار گرفتند.

با پایان دوران بازجویی در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه این ۷ زندانی عقیدتی به زندان اوین تهران منتقل و به مدت ۶ ماه در سلول‌های انفرادی بندهای ۲۴۰ ، ۲۰۹ زندان اوین مورد بازجویی قرار گرفتند. این ۷ زندان عقیدتی با پایان دوران بازجویی در تاریخ ۲۵ فروردین‌ ۱۳۹۱ به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شدند.

اواخر اسفند ۱۳۹۴ جلسه دادگاه این ۷ زندانی به اتهاماتی همچون «اقدام علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام»، «عضویت در گروه‌های سلفی» و «افساد فی‌الارض» در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد و در ۵ خردادماه سال ۹۵ صدور حکم اعدام به آنان در زندان به صورت رسمی ابلاغ شد.

این حکم پس از اعتراض به شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور به ریاست قاضی «رازینی» ارجاع شد. دیوان عالی کشور در اواخر سال ۱۳۹۵ این حکم را نقض و برای رسیدگی مجدد به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب ارجاع داد. شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی در خرداد ۱۳۹۷ قاسم آبسته و ۶ هم‌پرونده‌ای دیگرش را به اتهام «افساد فی‌الارض» مجددا به اعدام محکوم کرد.

این حکم با فشار اداره اطلاعات ارومیه این بار از سوی شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور تایید و روز دوشنبه ۱۴ بهمن‌ ۱۳۹۸ رسما به محمود علی‌زاده طباطبایی، وکیل مدافع آنان ابلاغ شد.

این ۷ زندانی عقیدتی در مرداد سال‌جاری پس از تعطیلی و تخلیه زندان رجایی شهر کرج به زندان قزلحصار منتقل شدند.