اخبار / ایران / بلوچستان / زندانیان / کردستان

موج گسترده‌ی بازداشت علمای اهل‌سنت

ژانویه 31, 2023 در 2:00 ب.ظ توسط

در پی موجی کم سابقه طی روزهای اخیر، ده‌ها تن از روحانیون اهل‌سنت در سرتاسر کشور بازداشت، بازجویی و یا تفهیم اتهام شده‌اند. در برخی از موارد نیز شاهد صدور حکم‌های سنگین و غیر قابل باور برعلیه برخی از این روحانیون بوده‌ایم.
گزارشات رسیده به منابع خبری سنی‌نیوز حاکی از تشدید فشارها از سوی حاکمیت ولایت‌فقیه در تمامی مناطق سنی نشین برعلیه علما و شخصیت‌های مطرح اهل‌سنت بوده است.
بنظر میرسد که موج اصلی این بازداشت‌ها در کردستان قرار گرفته هر چند که در بلوچستان نیز گزارشاتی مبنی بر این سرکوب‌ها مخابره شده است.
غالب دستگیری‌ها با یورش توام با بی‌احترامی و ضرب‌وجرح گزارش شده است.
ماموستایان یونس نوخواه، محمد خضرنژاد، جمال‌الدین واژی، شریف محمدپور، سلیمان احمدی، رحمت‌الله نصوحی، حسن کوهی، حسن فتحی، صاحب احمدی، لقمان امینی، ابراهیم کریمی، یاسر کریمی و سید سیف‌الله حسینی تنها در کردستان بازداشت شده‌اند.

درهمین رابطه ماموستا سید سیف‌الله حسینی روحانی سرشناس اهل جوانرود که بیش از ۷۰ سال سن دارد از سوی دادگاه ویژه روحانیت همدان طی حکمی ظالمانه به ۱۷ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال تبعید به اردبیل و خلع لباس محکوم گردیده است.
ماموستا یونس نوخواه از علمای مطرح پیرانشهر نیز از سوی دادگاه ویژه روحانیت تبریز به ۴ سال و ۶ ماه حبس و خلع لباس محکوم گشته است.

روز گذشته نیز مولوی عبدالمجید مرادزهی از روحانیون نزدیک به مولانا عبدالحمید طی یورشی با ۴ خودرو در یکی از خیابان‌های زاهدان بازداشت گردید.

در ترکمن‌صحرا نیز فشارهای بی‌سابقه‌ای بر مولانا گرگیج وارد شده است و‌ حکومت خواستار ممنوع‌المنبری و رسانه‌‌ای این عالم برجسته‌ی اهل‌سنت شده است.

برچسب‌ها:, , , , , , , ,

Comments are closed.