0

ایران / بلوچستان

سرنوشت تلخ جمعی از ملوانان بلوچ و سکوت جامعه جهانی

جولای 10, 2022 در 4:22 ب.ظ توسط

پنجم آذر ماه ۱۳۹۸ دوازده تن از صیادان بلوچ اهل چابهار که همگی از خویشاوندان نزدیک همدیگر بودند با هزاران امید و آرزو دل به دریا زدند و بدنبال رزق و روزی خود شتافتند اما از بد روزگار ۱۹ روز بعد در تاریخ ۲۴‌ام آذرماه بعلت طوفانی شدن هوا لنج آنان از مسیر خارج و به سمت جمهوری موزامبیک حرکت می‌کند و در نزدیکی یکی از سواحل این کشور دچار حریق می‌شود.
صیادان بلوچ که با قایق نجات خود را به ساحلی رسانده بودند بعد از آن متوجه شدند که وارد مرز‌های دریایی کشوری قحطی زده و بی‌ثباتی به نام موزامبیک شده‌اند.

از آن تاریخ زندگی این مردان هم مانند تعداد دیگری از صیادان ایرانی که طی سال‌های اخیر توسط دزدان دریایی سومالی، موزامبیک و تانزانیا ربوده شده بودند به خطر افتاده است. صیادانی که برای به دست آوردن لقمه نانی با امکانات اندک به دل اقیانوس می‌زنند اما طعمه‌ی دزدان دریایی و یا گارد ساحلی کشورهای قحطی‌زده و ناامن آفریقایی می‌شوند.

تصاویر ارسالی از سوی صیادان نگون بخت نشان می‌دهد که در طول مدت این ۳ سال در وخیم‌ترین شرایط ممکن زندانی و تحت شکنجه قرار دارند.
گارد ساحلی موزامبیک با ارسال ویدئوهای شکنجه‌‌های این صیادان، در قبال آزادی آنان درخواست مبالغ هنگفتی کرده‌اند اما تمامی خانواده‌های این صیادان از اقشار فقیر و تهیدست جامعه هستند و توان پرداخت بهای آزادی عزیزانشان را ندارد.

درحالیکه تاکنون هیچ تلاشی از سوی جامعه جهانی جهت آزادی این ملوانان صورت نگرفته است انتظار می‌رود کنشگران و علمای بلوچ با پیگیری‌های مستمر و ایجاد فشار بر جمهوری‌اسلامی، مسولان ذیربط را متقاعد کنند که تا بازگشت این شهروندان ایرانی به کشور دست از تلاش و مذاکره برای آزادیشان برندارند.

اسامی صیادان بازداشتی بلوچ به شرح زیر می‌باشد:

۱- عیسی بلوچی فرزند یعقوب متولد ۲.۱۰.۱۳۳۶ متاهل
۲- مهراب بلوچی فرزند شه‌بخش متولد ۲۱.۵.۱۳۸۲ مجرد
۳ـ شهرام بلوچی فرزند شه‌بخش متولد ۲۴.۳.۱۳۷۶ متاهل
۴ـ یاسر بلوچ فرزند بخشی متولد ۱۲.۱.۱۳۷۸ متاهل
۵ـ حشمت بلوچ‌زهی فرزند خیرمحمد ۲۷.۸.۱۳۷۹ مجرد
۶ـ غلام‌حسین بلوچ‌زهی فرزند خداداد متولد ۴.۵.۱۳۵۹ متاهل
۷ـ عبدالغفور بلوچ‌زهی فرزند خداداد متولد ۱.۱.۱۳۶۸ متاهل
۸ـ علی‌بخش بلوچ فرزند خدابخش متولد ۱.۱۰.۱۳۶۵ متاهل
۹ـ منصور چاکرزهی فرزند خدابخش متولد ۱.۶.۱۳۷۳ متاهل
۱۰ـ عارف بلوچ‌زهی فرزند رسول‌بخش متولد ۱۰.۱.۱۳۸۰ مجرد
۱۱ـ خالد بلوچی فرزند عیسی متولد ۱.۶.۱۳۷۰ متاهل
۱۲ـ محمد بلوچی فرزند عیسی متولد ۱۹.۹.۱۳۷۸ مجرد

برچسب‌ها:, ,

دیدگاهتان را بنویسید