0

دسته‌بندی نشده

انتصاب دو ملای درباری از سوی آیت‌الله نورمفیدی

آوریل 4, 2022 در 11:54 ق.ظ توسط

روز جمعه ۱۲ام فروردین ماه ۱۴۰۱، آیت‌الله نورمفیدی نماینده خامنه‌ای در استان گلستان طی حکمی «حاج آخوند اونق» را به عنوان مشاور علمی و آموزشی دبیرخانه برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل‌سنت کشور و «حاج آخوند میرابی» را به عنوان عضو شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل‌سنت کشور منصوب کردند.

این روحانیون از افراد نزدیک به حکومت و از مدافعان قاسم سلیمانی و مبلغ سیاست‌های سپاه‌پاسداران در منطقه به بشمار می‌روند.

پیشتر آخوند میرابی نشان سفیر عاشورا در تلویزیون حکومتی ایران را هم دریافت کرده بود.

دخالت در امور مذهبی اهل‌سنت توسط حاکمیت ولایت‌فقیه موضوعیست که بارها مورد انتقاد علمای مطرح جامعه اهل‌سنت ایران قرار گرفته است.

جمهوری‌اسلامی در سال‌های اخیر به بهانه‌ی «نظارت» بر مدارس و دیگر مراکز اهل‌سنت با عزل و نصب‌های شتابزده بخصوص در کردستان و ترکمن‌صحرا، دست به پاک‌سازی‌های گسترده در این مناطق زده است و با جایگزین کردن افراد مطیع و به اصطلاح حکومتی به جای علمای مردمی به نحوی به دنبال ایجاد خلل در روند آموزش و رشد جامعه اهل‌سنت ایران بوده است.

به طور کل انتصاب افراد در سمت‌های مذهبی اهل‌سنت توسط روحانیون شیعه نتنها وجهه قانونی و شرعی نداشته بلکه یکی از موارد آشکار نقض حقوق جامعه اهل‌سنت در ایران می‌باشد که طی ماه‌های گذشته شدت بیشتری به خود گرفته است.

انتصاب «حاج آخوند اونق» و «آخوند میرابی» به سمت‌های مشاور علمی و شورای برنامه‌ریزی مدارس اهل‌سنت توسط آیت‌الله نور مفیدی نماینده خامنه‌ای در گلستان نیز یکی دیگر از همین موارد دخالت در امور داخلی اهل‌سنت می‌باشد.

این اشخاص نتنها از لحاظ سیاسی به حکومت گرایش داشته بلکه بارها اعتقادات مذهبی خود را فدای خشنودی ولی‌فقیه کرده‌اند و در موارد متعدد دیگری نیز در صف حاکمیت و در مقابل علمای مردمی اهل‌سنت از جمله «مولانا گرگیج» قرار گرفته‌اند.

برچسب‌ها:, , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید