0

زندانیان / کردستان

اعزام خالد فریدونی به مرخصی پس از ۲۱ سال حبس

ژانویه 18, 2022 در 9:14 ب.ظ توسط

روز یک‌شنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰ (۱۶ ژانویه ۲۰۲۲)، خالد فریدونی پس از ۲۱ سال حبس بدون مرخصی، با رضایت مسئولین زندان مرکزی ارومیه به مرخصی اعزام شد.

خالد فریدونی روز یک شنبه ٢٨ آذر  ۱۴۰۰ (۱۹ دسامبر ۲۰۲۱) به نشانه اعتراض به رد درخواست مرخصی خود دست به اعتصاب غذا زده بود که پس از آن به سلول انفرادی زندان مرکزی ارومیه منتقل و پس از یک هفته به بند سیاسی زندان بازگردانده شده بود.

عمر فقیه‌پور اهل بوکان و خالد فریدونی اهل مهاباد از پیشمرگه‌های حزب دمکرات کُردستان ایران بودند که مقارن ۱۰ شهریور ۱۳۷۹ (۳۱ اگوست ۲۰۰۰)، در یکی از روستاهای شهرستان پیرانشهر به کمین نیروهای سپاه پاسداران افتاده و بازداشت شدند.

این دو از زمان بازداشت در بازداشتگاه‌های اداره اطلاعات پیرانشهر و مهاباد بصورت وحشتناکی مورد شکنجه روانی و جسمانی قرار داشته‌اند و در زندان‌های پیرانشهر، مهاباد، رجایی‌شهر کرج و ارومیه محبوس بوده‌اند.

در نهایت با اعمال نظر دستگاه‌های امنیتی در پاییز همان سال دادگاه انقلاب مهاباد به اتهام محاربه از طریق عضویت در حزب دمکرات کُردستان ایران رای به اعدام آنان صادر کرد. این حکم چند سال بعد در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۸۴ (۳۰ آوریل ۲۰۰۵) توسط دادگاه تجدید نظر استان با یک درجه تخفیف به حبس ابد کاهش یافت.

خالد فریدونی و عمر فقیه‌پور پس از آنکه حکم اعدامشان به حبس ابد محکوم شد در تاریخ ۱۲ آذر ۱۳۸۶ (۳ دسامبر ۲۰۰۷) با نظر ماموران امنیتی به زندان رجایی‌شهر کرج تبعید شدند. این دو زندانی پس از تجربه ۱۰ سال زندان در شرایط غیرانسانی روز چهارشنبه ۲۴ آبان ۹۶ (۱۵ نوامبر ۲۰۱۷) به همراه محمد نظری مجدداً به زندان مرکزی ارومیه بازگردانده شدند.

عمر فقیه‌پور دیگر متهم پرونده مذکور، بهار امسال پس از ۲۱ سال حبس مشمول عفو شده و از زندان مرکزی ارومیه آزاد شد.

برچسب‌ها:, , ,

دیدگاهتان را بنویسید