0

خاورمیانه

انتقاد شدید رژیم ایران از فروش جنگنده‌های فرانسوی به امارات

دسامبر 6, 2021 در 7:52 ب.ظ توسط

روز دوشنبه، ۶ دسامبر، ایران فرانسه را به بی‌ثبات کردن منطقه خلیج فارس متهم کرد. دولت ایران این اتهام را پس از سفر مکرون به کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس مطرح می‌کند.  در جریان سفر مکرون به کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، فرانسه در قراردادی به مبلغ ۱۴ میلیارد دلار با فروش ۸۰ جنگنده رافال به امارات متحده عربی موافقت کرد.

به گزارش ایسنا، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در کنفرانسی مطبوعاتی در تهران از فرانسه خواست عملکردی مسئولانه داشته باشد و گفت: «آنچه به عنوان بیش از حد نظامی کردن منطقه ما در حال اتفاق است، غیر قابل قبول است.»

او در ادامه گفت که فروش سلاح‌های فرانسوی به کشورهای منطقه، مبنای ناآرامی‌ها و جنگ است و افزود: «نقش مخرب و ثبات‌زدایی که از اقدامات کشورهایی مثل فرانسه در منطقه حاصل می‌شود، نباید از منظر همه دور باشد.»

اشاره خطیب‌زاده را می‌توان پاسخی به گفته‌های مکرون دید که در دیدار خود با شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، از درهم‌تنیدگی مذاکرات هسته‌ای ایران و ثبات در منطقه سخن گفته بود. سخنگوی وزارت خارجه ایران هیچ توضیحی درباره نقش سلاح‌های ساخت ایران در منازعات منطقه ارائه نکرد. 

بنا به گزارش پارلمان فرانسه، امارات متحده عربی پنجمین مشتری بزرگ صنایع نظامی فرانسه در دهه گذشته بوده است و ارزش معاملات نظامی این دو کشور در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ نیز بالغ بر ۴.۷ میلیارد یورو بوده است.

در جریان سفر مکرون، ابوظبی جز نهایی کردن قرارداد خرید ۸۰ جنگنده رافال ، سفارش خرید ۱۲ هلکوپتر ترابری نظامی کاراکال را نیز امضا کرد.

برچسب‌ها:, , ,

دیدگاهتان را بنویسید