0

بلوچستان / شهدا / مقالات

شهید مولانا احمد نارویی، قربانی قتل‌های زنجیره‌ای

آگوست 29, 2021 در 3:10 ب.ظ توسط

شهید احمد نارویی، فرزند عبدالکریم، در سال ۱۳۴۲ در زاهدان به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در مسجد عزیزی (مسجد جامع قدیم زاهدان) و دارالعلوم زاهدان گذراند و در حدود سال ۱۳۵۰ برای ادامه تحصیلات دینی به دارالعلوم زاهدان رفت.
وی نزد اساتیدی چون مولانا عبدالعزیز، مفتی خدانظر، و سایر اساتید آن زمان دارالعلوم به فراگیری علوم پرداخت و سپس با تشویق و ترغیب اطرافیان، برای ادامه تحصیلات دینی به مدارس اسلامی پاکستان، از جمله بدرالعلوم حمادیه رحیم‌یارخان و دارالعلوم فیصل‌آباد رفت و سپس از جامعه فاروقیه کراچی فارغ‌التحصیل شد.
وی در خارج از ایران نزد استادانی هم‌چون عبدالغنی جاجروی، مفتی نذیراحمد (مدیر دارالعلوم فیصل‌آباد)، نظام‌الدین شامزی، مولانا عنایت‌الله و سلیم‌الله خان درس خواندند.
پس از بازگشت به ایران، از ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۶ در مدرسه دینی قاسم‌العلوم زاهدان تدریس کرد. در سال ۱۳۶۷ به دارالعلوم زاهدان رفت و تا زمان درگذشتش در آن‌جا به تدریس پرداخت.
شهید احمد نارویی امام جمعه موقت مسجد جامع مکی و معاون امور اداری دارالعلوم زاهدان نیز بودند.
وی همچنین مسئولیت‌های زیر را بعهده داشتند:

استاد حدیث و فقه دارالعلوم زاهدان. تدریس «سنن ابوداود».

معاونت امور اداری دارالعلوم زاهدان.

رئیس هیئت مدیره صندوق قرض الحسنه عزیزیه.

مسئول دارالتحکیم دارالعلوم زاهدان.

عضو مجمع فقه اسلامی اهل سنت ایران.

سرپرست درمانگاه شبانه‌روزی خدیجةالکبری (زیرنظر دارالعلوم زاهدان).

عضو هیئت مدیره مؤسسه خیریه محسنین (وابسته به دارالعلوم زاهدان).

مدیرمسئول سابق پایگاه اطلاع‌رسانی سنی‌آنلاین.

شهید نارویی مدتی از سوی دادگاه ویژه روحانیت در بازداشتگاه ویژه روحانیت مشهد زندانی بوده‌است. ایشان نزدیک به ۶ ماه در سال ۱۳۸۷ بازداشت شده و در سال ۱۳۷۲ نیز به مدت ۵ ماه در زندان وکیل‌آباد مشهد در اسارت بودند.

وی در ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۲ طی یک سانحه رانندگی ساختگی در منطقه حصاروئیه در ۵۰ کیلومتری زاهدان به شهادت رسید و جنازه‌اش در قبرستان بهشت محمد زاهدان دفن شد.
این سانحه ساختگی در ادامه ترورها و بخشی از قتل‌های زنجیره‌ای جمهوری‌اسلامی بشمار می‌رود.

رژیم ایران باتوجه به جایگاه ویژه ایشان نزد شهروندان بلوچ و اهل‌سنت و همچنین داشتن روحیه و پتانسیل رهبری جامعه در آینده‌ای نزدیک، چاره‌ای جز حذف و ترور این عالم بزرگوار را ندید و ایشان را همچون مابقی علمای ربانی و مردمی اهل‌سنت به شهادت رساند.

برچسب‌ها:, , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید