0

زندانیان

نامه ۹ زندانی عقیدتی اهل‌سنت به جاوید رحمان

جولای 17, 2021 در 6:05 ب.ظ توسط

۹ تن از زندانیان عقیدتی اهل‌سنت در نامه‌ای مشترک به گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل از وضعیت نابسامان خود خبر دادند.

عبدالله حسینی، عیسی عیدمحمدی، مرتضی فکوری، فرهاد شاکری، محمدرضا شیخ‌احمدی، عبدالحکیم عظیم گرگیج، عبدالباسط اورسن، عبدالرحمن گرگیج و حبیب پیرمحمدی، ۹ زندانی عقیدتی اهل‌سنت محبوس در زندان وکیل‌آباد مشهد، در نامه‌ای مشترک خطاب به جاوید رحمان، از شکنجه، ضرب و جرح و فشار نیروهای سرکوبگر اطلاعاتی برای اخذ اعترافات اجباری از آنها خبر دادند.

این زندانیان تأکید کردند که همه اتهام‌های وارده به آنها کذب بوده و تمام اعترافات به صورت اجباری و تحت فشار و شکنجه اخذ شده است.

زندانیان عقیدتی محکوم به اعدام و حبس، در نامه مذکور به فشارهای نهادهای سرکوبگر اطلاعاتی بر خانواده‌هایشان اشاره کرده و نوشته‌اند: دخالت وزارت اطلاعات در مسائل خانوادگی‌مان منجر به طلاق و از هم پاشیدگی کانون خانواده و صغیرشدن فرزندانمان شده است. این اقدامات جهت وادار کردن ما به همکاری با وزارت اطلاعات و قبول اتهامات انتسابی و کذب انجام می‌شد.

آنها با پرده برداشتن از فساد وزارت اطلاعات و قوه قضائیه و درخواست رشوه‌های میلیاردی از سوی این نهادها برای لغو احکام اعدام خبر داده و نوشتند: وزارت اطلاعات و قوه قضاییه در کنار صدور احکام غیر‌قانونی اعدام، توسط بعضی از وکلا، رابطین و مخبرین خود به خانواده‌های ما مراجعه می‌کنند و تقاضای پول‌های میلیاردی می‌کنند تا حکم اعدام ما را لغو کنند.

نهادهای امنیتی دکانی برای قربانی کردن جوانان ایران و اهل‌سنت به قیمت پر کردن جیب خودشان راه انداخته‌اند. ما نمی‌دانیم جواب اشک‌های پدران و مادران و خانواده‌هایمان را چه کسی می‌خواهد بدهد.

عیسی عیدمحمدی، فرهاد شاکری، عبدالحکیم عظیم گرگیج، عبدالرحمان گرگیج، عبدالباسط اورسن، محمدرضا شیخ احمدی و مرتضی فکوری به اتهام “بغی از طریق عضویت در گروه سلفی حزب‌الفرقان” و “عضویت در جبهه همبستگی ملی اهل‌سنت ایران” به اعدام محکوم شده‌اند.

محمدرضا شیخ احمدی، عبدالباسط اورسن و مرتضی فکوری در احکام جداگانه‌ای به اتهام “بغی از طریق عضویت در گروه داعش” هر کدام به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

حبیب پیرمحمدی هم از بابت اتهام‌های “اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی”، “تبلیغ علیه نظام”، “عضویت در یکی از گروه‌های فضای مجازی هوادار داعش” و “بغی با وصف دستگیری قبل از درگیری” مجموعا به ۲۲ سال زندان محکوم شده است.

برچسب‌ها:, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید