0

ایران / بلوچستان

سراوان آتش زیر خاکستر است

مارس 3, 2021 در 1:13 ق.ظ توسط

جلال جلالی‌زاده؛ «مشکل عمده بلوچستان و سراوان به طور خاص این است که ما بعد ۴۲ سالی که از انقلاب گذشته، نتوانسته‌ایم اعتبارات لازم را به مردم این منطقه به عنوان شهروندان ایرانی و هموطنان تخصیص و به شخصیت مردم آن بها دهیم. استانی که بسیار حاصل‌خیر است، به دریا راه دارد، با پاکستان و افغانستان هم‌مسیر است و می‌توانست در توسعه کشور نقشی داشته باشد، به خاطر تعصبات بی‌خود، مدیران غیربومی نالایق، منفعت طلب و ناشایست، همچنین به خاطر حضور برخی افراد که به اسم سیستانی خود را مالک مطلق بلوچستان می‌دانند و بی‌اعتنایی به نخبگان بلوچ و سخنان دلسوزانه افرادی مثل مولوی عبدالحمید به این روز افتاده است».

این نماینده پیشین مجلس با اشاره به اینکه «متاسفانه یک نگاه انسانی به منطقه بلوچستان وجود ندارد» گفت: «مساله سراوان یک زخمی بود که این اتفاق سر آن را باز کرد تا مردم پی به واقعیت‌ها و مسائل این منطقه بردند». جلالی‌زاده ابراز تاسف کرد که «حکومت به جای اینکه مساله را از نگاه حقوقی، انسانی و مسئولانه بررسی کند و ببیند که چه عواملی سبب شده امروز در کردستان کولبر و در بلوچستان سوخت‌بر باشد؛ به این افراد تیراندازی کرده است».

وی با اشاره به اینکه مساله سوخت‌بری چندسالی است که وجود دارد، گفت: « چرا باید افرادی با جان مردم بازی کرده و این خوراک رسانه‌های بین‌المللی شود؟ قطع اینترنت هم که مساله دیگری است. اگر حادثه‌ای رخ داده که مسئولان باید به ارائه راهکار برای حل مشکل بپردازند، با قطع اینترنت که مشکلی حل نمی‌شود».

«با قطع چند روزه و چند هفته‌ای اینترنت مساله فراموش نشده و یک آتش زیر خاکستر می‌ماند. اگر اراده قاطع برای حل مشکلات با همکاری مردم منطقه صورت نگیرد، فردا در جای دیگری و به نوع دیگر ظهور و بروز خواهد داشت».

جلالی زاده همچنین گفت: «من برخورد حاکمیت را با مساله بلوچ‌ها و سوخت برها درست نمی‌دانم و امیدورم که حاکمیت یک نگاه ملی‌گرایانه نسبت به مناطق محرومی مثل بلوچستان داشته باشد. اگر فکر کنیم که این‌ها چون سنی مذهب هستند نباید مثل سایر هموطنان از امکانات دولت و حکومت استفاده کنند و اینان را به کارهای بی‌ارزش واداریم، درست نیست».

برچسب‌ها:, , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید