0

مقالات

راز خودکشی آرام و ناخواسته محمدرضاشاه پهلوی

ژانویه 29, 2021 در 12:52 ق.ظ توسط

در این یادداشت به بزرگترین اشتباه محمدرضاشاه پهلوی در طول عمرش، اشاره‌ای کوتاه و مختصر می‌شود.

علی‌رقم سفارشات اکید رضاشاه پهلوی مبنی بر خطر جدی پر و بال گرفتن آیت‌الله‌ها، متاسفانه پیوند بدنه سلطنت‌طلبان و فرقه‌گرایان شیعی بعد از تبعید رضاشاه پهلوی به آرامی آغاز شد، پیوندی که با تفکرات رضاشاه پهلوی کاملا در تضاد بود.

نباید از حقیقت دور ماند که محمدرضاشاه پهلوی علی‌رقم خدمات تاریخی‌اش به ایران که می‌توان از “انقلاب سفید” به عنوان بزرگ‌ترین دست‌آورد تمام دوران سلطنتش نام‌برد، یک اشتباه مداوم استراتژیک انجام داد که به قیمت از دست دادن تاج و تختش تمام شد. او با حمایت گسترده مالی و معنوی از حوزه‌های علمیه شیعی و تفکراتشان، ناخواسته به‌نوعی دست به خودکشی آرام زد!

محمدرضاشاه پهلوی، در دوران سلطنتش، با حمایت معنوی و مالی مداوم از مراجع تقلید شیعی، تعداد مدارس علمیه تشیع را به صدهابرابر افزایش داد و این اقدام، هم از لحاظ کمی و هم کیفی قدرت آیت‌الله‌ها را بسیار افزایش داد.

طبق نوشته‌های اسدالله علم، محمدرضاشاه در طول سلطنتش، قبرهای امامان و امام زاده‌های تشیع را بسیار رونق داد، مراکزی که پایگاه اصلی و منبع تغذیه آیت‌الله‌ها بوده و هست.

محمدرضاشاه آخوندهای شیعی را به دلیل خطر توده‌ای‌ها و دموکراسی‌خواهان برای سلطنت و با هدف تضعیف توده‌ای‌ها و دموکراسی‌خواهان قدرت بخشید.

مراجع‌تقلید شیعی و تفکراتشان که با حمایت‌های مادی و معنوی محمدرضاشاه قدرت گرفتند بعدها تیشه به ریشه سلطنت او زدند. حتی طبق اشاره‌هایی در خاطرات اسدالله علم، شعبان جعفری و فردوست، محمدرضاشاه به طور غیر مستقیم به فدائیان اسلام در ابتدای تشکیل پر و بال داد تا اینکه با حرکات تروریستی آن‌ها، متوجه خطر آنها شد، اما او بازهم متوجه خطر کلی آیت‌الله‌ها نشد و کماکان به آنها از هرسو کمک می‌کرد.

شواهد زیاد تاریخی از آخوندپروری و شیعه‌گستری محمدرضاشاه وجود دارد، حتی اگر دقیق شویم می‌شود گفت درواقع محمدرضاشاه ناخواسته و نادانسته، خود درخت تفکر خمینی را کاشت.

شعبان جعفری و اسدالله علم در خاطراشان از حمایت گسترده و مداوم محمدرضاشاه از مراجع تقلید، من‌جمله آیت‌الله کاشانی، آیت‌الله‌ بروجردی، آیت‌الله‌ شریعتمداری و… که آیت‌الله‌هایی فاسد و چندچهره و حیله‌گر بودند می‌گویند.

شعبان جعفری (شعبون بی‌مخ) که با دستور مستقیم محمدرضاشاه حکم سرپرستی ورزش باستانی کشور را داشت، در خاطراتش برای خانم هما سرشار می‌گوید: محمدرضا شاه از من خواست تا باستانی (یک نمایش ۱۰۰ درصد فرقه‌ای شیعی) را در دانشگاه افسری جایگزین جودو و ورزشهای روز دنیا کنم و من این امر شاه را به انجام رساندم! و بعدها شاه به من گفت چه خوب شد که این ورزش را آوردیم به دانشگاه!

اسدالله علم در دست‌نوشته هایش می گوید، محمدرضاشاه کاخ‌قبر علی‌ابن‌موسی‌الرضا را بیش‌از ۱۰۰۰ برابر قبل وسعت و قدرت داد و بودجه و دارایی این کاخ‌قبر را که بعدها مرکز بنیادین انقلاب ۵۷ شد، ۱۰۰۰ برابر کرد! علم بارها در دست‌نوشته‌هایش از اعطای کارخانجات بزرگ و دیگر کمک‌های سالانه برای گسترش قدرت کاخ‌قبر علی‌ابن‌موسی‌الرضا و سایر اماکن شیعی می‌گوید.

با مطالعه کتابهای خاطرات به‌جای گذاشته شده از اطرافیان محمدرضا شاه به راحتی می‌توان دریافت که شخص محمدرضاشاه به دو دلیل: “علقه شدید شیعی” و “بیم از توده‌ای‌ها و دموکراسی‌خواهان” به شدت به آیت‌الله‌ها پر و بال داد و در نهایت چوب حمایت از این ریاکاران فریبکار را خورد…

چند ده سال قبل محمدرضاشاه پهلوی به مراجع تشیع اعتماد کرد و با این اشتباه بزرگ، تاجش را از دست داد و سالها بعد روح‌الله زم یکی از نیروهای قوی معترض به حکومت آیت‌الله‌ها نیز به مراجع شیعی (به زعم خودش متفاوت با آیت‌الله‌های حکومتی) اعتماد کرد و جانش را از دست داد!

محمدرضاشاه پهلوی و روح‌الله زم، هر دو غافل از این‌ بودند که آئین تشیع ذاتا یک آئین سیاسی است و هیچ مرجع تقلید و آیت‌الله‌ غیر سیاسی وجود ندارد‌. آن بخشی از آیت‌الله‌ها که مدعی غیر سیاسی بودن هستند، در واقع با کمک حربه تقیه‌ی شیعی، در سکوتی مکارانه، مترصد فرصت قدرت‌یابی و غلبه بر مردم در زمان مقتضی هستند.

✍🏻امیرمهدی جلایری

برچسب‌ها:, , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید