0

اخبار / ایران

واکنش مولوی گرگیج به جسارت اخیر شیعیان افراطی

ژانویه 24, 2021 در 2:27 ق.ظ توسط

علمای طراز اول اهل‌سنت کشور فقط در صدا و سیما مناظره علمی می‌کنند

مولانا محمدحسین گرگیج ضمن انتقاد شدید از دامن زدن بر اختلافات مذهبی و اهانت به مقدسات اهل سنت در برخی از شهرهای خراسان ضمن تأکید بر وحدت و انسجام اسلامی، تفرقه های مذهبی و هتک حرمت به مقدسات دینی را به ضرر امت اسلامی دانستند.

ایشان در بخشی از سخنان خود در مراسم نمازجمعه (۳ بهمن ۹۹) شهرستان آزادشهر با اشاره به اهانت های اخیر در شهرستان های خواف و تایباد به مقدسات اهل سنت اظهار داشتند: در هفته جاری مسایلی در فضای مجازی رخ داد که قلوب شهروندان اهل‌سنت کشور را جریحه دار کرد.

مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش ضمن تشکر از مواضع مولانا حبیب الرحمن مطهری و مولانا سید محمد فاضلی در مقابل این اهانت‌ها گفتند: مولانا حبیب الرحمن مطهری،عالم برجسته خراسان رضوی و مدیریت محترم مدرسه دینی احناف خواف و همچنین مولانا فاضلی در تایباد طی بیانیه‎هایی، مواضع درستی گرفتند که این مواضع مورد حمایت ما هستند و سخنان‎شان عقیده جامعه اهل سنت است.

مولانا گرگیج با بیان این‎که “ما قصد تفرقه افکنی نداریم” تصریح کردند: ما اراده نداریم که این مباحث را تریبونی کنیم و تفرقه بیندازیم، وقتی تمام شبکه های صدا وسیما که با پول ملت اداره می شوند و یک سوم بودجه آن متعلق به شهروندان اهل سنت است در اختیار شما قرار دارند و هرچه که دلتان می خواهد بیان می‎کنید ما نباید از همین یک تریبون کوچک سخنی بگوییم و آنان را خصوصی عنوان کنیم؛ مسایل عقیدتی خصوصی نیستند که در موردشان به‎ طور محرمانه گفت و گو کرد.

ایشان افزودند: برخی افراد که سواد دینی ندارند و هر سخنی که به ذهنشان می آید در مداحی‎های خود به مقدسات اهل سنت اهانت می کنند آن وقت ما سکوت کنیم؟! آیا این انصاف است؟ شما خلفای راشدین (رض) را ظالم، قاتل و غاصب بدانید و مردم را به جان یکدیگر بیندازید و ما واکنشی نشان ندهیم.

مفسر برجسته قرآن کریم در ادامه با استناد به روایات معتبر اهل سنت و مطرح کردن چند پرسش عقیدتی بیان داشتند: گفتند: من چند سوال از عزیزان دارم، نخست این‎که پرستار حضرت زهرا (رض) همسر کدام خلیفه بود؟ اسماء بنت عمیس همسر ابوبکر صدیق (رض) بود، زمانی که حضرت فاطمه (رض) در بستربیماری بودند حضرت ابوبکر صدیق (رض) به همسرش فرمودند که حضرت فاطمه، دختر و خواهری ندارد که از وی پرستاری کند لذا به نزد ایشان برو به حضرت فاطمه (رض) خدمت کن.

مولانا گرگیج افزودند: حضرت اسماء بنت عمیس هنگام وفات حضرت فاطمه دستور ساخت تابوتی که در حبشه دیده بودند را دادند که حضرت فاطمه را در آن قرار دهند تا فردی جسد مطهره ایشان را نبیند، همچنین اسماء بنت عمیس در غسل و کفن حضرت فاطمه حضور داشت، ما قسم می خوریم که دشمنی بین این بزرگواران نبوده است شما می گویید کفاره قسم دروغ چیست؟ این قسم، دروغ نیست بلکه باز هم به الله ذوالجلال قسم می‎خورم که هیچ عداوتی میان آنان نبوده است؛ اگر دشمنی بین آنان بود حضرت ابوبکر هرگز همسر خود را به منزل حضرت علی جهت مراقبت از حضرت زهرا نمی‎فرستاد و این سخنان من در تمام تاریخ و منابع هردو مذهب بیان شده است که هیچ اختلافی ما بین حضرت علی (رض) و حضرت ابوبکر و سایر خلفای راشدین (رض) نبوده است.

عضو مجمع فقهی اهل سنت کشور با اشاره به ماجرای فدک خاطر نشان ساختند: دوستان معتقدند که فدک غصب شد و این امر موجب ناراحتی و خشم حضرت فاطمه (رض) گردید، نخست این‎که اهل بیت پیامبر (ص) به دنبال ثروت و اموال دنیوی نبودند که بخاطر چهار نخل و زمین از هم دلخور شوند ، فدک در زمان حیات رسول الله (ص) در اختیار آنحضرت (ص) بود و مصارف آن در صحیح بخاری بیان شده است و پس از آن حضرت ابوبکر صدیق (ص) هم به تبعیت از پیامبر (رض) همان روش را دنبال کرد؛ پیامبر (ص) فدک را به حضرت فاطمه با وجود درخواست ایشان واگذار نکرد و پس از آن نیز حضرت عمر (رض) در خصوص مصارف فدک نیز به روش آن دو بزرگوار عمل کرد و حضرت عمر (رض) به دلیل مشکلات و گرفتاری های امت اسلامی، فدک را در اختیار حضرت علی (رض) و حضرت عباس (عموی پیامبر) قرار دادند و خواستند به همان روش پیامبر مصرف شود اما به دلیل اختلاف بین حضرت علی (رض) و حضرت عباس (رض)، حضرت عمر (رض) فدک را دوباره پس گرفت و در زمان حضرت عثمان (رض) هم فدک به همان صورت مصرف شد؛ اگر روایتی از صحیح بخاری یا منابع اهل سنت ذکر می کنید آن‎ را قیچی نکنید بلکه آن را کامل بخوانید.

مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش تصریح کردند: سوال بعدی من این است شما اذعان دارید ۲۵ سال فدک غصب شد و خلفای ثلاثه از آن استفاده شخصی کردند و حضرت علی (رض) سکوت کردند، زمانی که خلافت به حضرت علی (رض) رسید و با وجود قدرت و اختیار تام با فدک چه کردند؟ آیا آن را به اولاد فاطمه برگرداند یا به روش رسول الله (ص) و خلفای راشدین (رض) عمل کردند؟ اگر میراث پیامبر بود (ص) متعلق به همسران آنحضرت (ص) و حضرت عباس هم بود و فقط نصف آن به حضرت فاطمه تعلق می‎گرفت و این استفهامات بنده را هیچ شخصی نمیتواند به درستی پاسخ دهد، اگر غصب شده است العیاذبالله پس حضرت علی (نیز) هم غاصب فدک محسوب می شود؛ در ابتدای سوره مبارکه حشر آیات (۸ تا ۱۰) خداوند در خصوص مصارف “مال فیء” اشاره کرده است و مال فیء که فدک هم جزوی از آن است متعلق به فقرای مهاجرین، انصار و مسلمانانی که دوستداران مهاجرین و انصار هستند می باشد.
عالم برجسته اهل سنت کشور در ادامه بیان داشتند : در این عصر و زمانه، امت اسلامی هنوز درگیر جنجال فدک است که امت پیامبر (ص) بخاطر چهار درخت خرما که ۵۰ کیلوگرم هم بار ندارند با هم درگیر باشند و بر سر غصب شدن یا نشدنش با هم اختلاف داشته باشند که این امری بسیار بیهوده است، محبت و احسانی که خلفای راشدین (رض) با اهل بیت (رض) داشتند به قدری زیاد بود که مثال زدنی نیستند.

مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش اظهار داشتند: پرسش بعدی من این است که مادر زین العابدین کیست؟ شهربانو دختر یزدگرد و شاهزاده ایرانی هست که از خاندان ساسانیان بود، همین بانو را چه شخصی برای همسری حضرت حسین (رض) برگزید؟ هدیه حضرت عمر به حضرت حسین بود که درنکاح فرزند خویش درنیاورد بلکه فرمودند: این شاهزاده لایق حضرت حسین (رض) فرزند حضرت زهرا می باشد؛ از نسل زین العابدین به بعد هرچقدر سیّد حسینی است به خاطر وجود مادر ایرانی‎شان (شهربانو) می باشد و همه این سادات حسینی که از نسل حضرت حسین (رض) هستند مرهون احسان حضرت عمر هستند و باید قدردان ایشان باشند؛ سوالات و استفهامات بنده باقی هستند و منتظر جوابشان هستم که ان شاء الله تا روز قیامت پاسخی نخواهند داشت زیرا کسی نمی تواند آنان را جواب بدهد.

ایشان ضمن تأکید بر وحدت و انسجام اسلامی و پرهیز از عنوان مسایل تفرقه انگیز گفتند: اگر معتقد هستید حضرت علی(رض) به خاطر مصلحت اسلام صبر و سکوت کرد و پیرو ایشان هستیم ما هم باید سکوت و صبر کنیم، اگر ما چنین مسایلی را به خاطر اتحاد مردم و جامعه اسلامی بازگو می کنیم به خاطر این است که امروز می بینیم جهان کفر چگونه یکپارچه برای نابودی جهان اسلام از هر طریقی ورود می کند و به هر مسئله‌ای دامن می زنند تا میان مسلمانان اختلاف افکنی کنند، ما اگر این مسایل را در هفته های گذشته گوشزد کردیم علتش این بود که اختلافی رخ ندهد همان‎طور که در این هفته مشاهده کردید در خراسان چنین اتفاقی افتاد.

علمای طراز اول اهل سنت کشور فقط در صدا و سیما مناظره علمی می کنند

مولانا گرگیج در ادامه با اشاره به درخواست مناظره علمی از ایشان پیرامون مباحث عقیدتی اظهار داشتند: یک سوم بودجه صدا و سیما متعلق به شهروندان اهل سنت است زیرا ۲۵ تا ۳۰ درصد جمعیت کشور شهروندان اهل سنت هستند؛ لذا تقاضای بنده و جامعه اهل سنت از صدا و سیمای ملی این است که فقط یک ساعت به یکی از علمای طراز اول اهل سنت کشور و مورد قبول مردم وقت بدهند تا مسایل عقیدتی اهل سنت را بیان کند.

ایشان در پایان افزودند: دوستان یک سال، مسایل مذهبی خود را در صدا و سیما تبلیغ کنند اما به ما فقط یک ساعت فرصت دهید تا به تمام ابهامات و شبهات شما پاسخ دهیم، روحانی ناآگاهی را به عنوان نماینده اهل سنت دعوت نکنید که سخنگوی شما باشد و هرچه دیکته کنید بازگو کند؛ زیرا ما چنین فردی را جزو علما و نماینده اهل سنت نمی دانیم و فقط عالِمی به صدا و سیما دعوت شود که مورد قبول مردم باشد و جزو علمای طراز اول اهل سنت کشور باشد و آزادانه عقیده اهل سنت را بیان کند.

برچسب‌ها:, ,

دیدگاهتان را بنویسید