جمعه ، ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
حمزه درویش به بیمارستان منتقل شد – مسئولان زندان می‌گویند خودکشی کرده
حمزه درویش به بیمارستان منتقل شد – مسئولان زندان می‌گویند خودکشی کرده
۲۰ مرداد ۱۴۰۲
0 دیدگاه

به گزارش سنی‌نیوز؛ حمزه درویش زندانی عقیدتی سیاسی اهل‌سنت هم‌اکنون بی‌هوش و در بیمارستان رشت بستری می‌باشد.

روز گذشته پنجشنبه ۱۹ مرداد ماه ۱۴۰۲، مسئولان زندان لاکان رشت طی تماسی با بستگان آقای درویش به آنان گفته‌اند که حمزه خودکشی کرده است.
این ادعا در حالی مطرح می‌شود که پیشتر آقای درویش بارها از عدم امنیت جانی خود در زندان لاکان رشت اطلاع داده بود.
یک منبع مطلع در این باره به سنی‌نیوز گفت؛ جریان خودکشی حمزه بسیار مشکوک است و معلوم نیست در زندان چه بلایی بر سرش آورده‌اند.

در همین رابطه هفته گذشته آقای درویش به جرم آشوب در زندان به حبس در تبعید محکوم شده است اما این درحالی است که وی در روز شورش زندان لاکان رشت که در ۱۷ مهرماه ۱۴۰۱، اتفاق افتاد، در سلول انفرادی تنبیهی بوده و هیچ دخالت و حضوری در جریان شورش در این زندان نداشته است. اما با وجود اینکه هیچ سند و مدرکی علیه او وجود ندارد، در شعبه بازپرسی ۱۶ رشت، برای وی پرونده تشکیل حکم صادر شده است. در این دادگاه ابتدا به او اتهام محاربه وارد کرده و سپس این اتهام به «تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری و مقدسات» تغییر پیدا کرده است.

حمزه درویش شهروند اهل‌سنت، فرزند محمدناصر ۲۵ ساله و اهل تالش است که در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ۱۵ سال زندان محکوم‌ شده است. حمزه درویش بارها توسط مسئولان زندان در زندان گوهردشت و زندان لاکان رشت، مورد ضرب و شتم قرار گرفته، او را به سلول انفرادی منتقل‌ کردند و ممنوع الملاقات شده است.
وی توسط یکی از دوستانش با فریب به ترکیه و سپس سوریه کشانده شد تا عضو نیروهای داعش شود؛ اما چون از پیوستن به آنها امتناع کرد توسط نیروهای داعش زندانی و شکنجه شده است.
حمزه درویش سپس موفق به فرار از سوریه شده و در ترکیه خود را تسلیم سفارت ایران کرده و با شرح اتفاقی که برایش افتاده، خواستار بازگشت به ایران می‌شود. اما از بدو ورود به ایران راهی زندان شده و زیر فشار است که مجددا به سوریه بازگشته و در جنگهای نیابتی عوامل و نیروهای وابسته به دیکتاتوری خامنه ای شرکت کند. کاری که وی از آن امتناع نموده است.
زندانی عقیدتی – سیاسی اهل سنت حمزه درویش روز ۲۳ اردیبهشت ماه ۹۹ به اجبار از زندان گوهردشت، به زندان لاکان رشت منتقل شد و با هدف همکاری با اطلاعات تحت فشار و شکنجه قرار گرفت.
او پیش از این در تاریخ ۳۰ تیرماه ۹۹، در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم و با درخواست بازگشت به زندان گوهردشت اعتصاب غذا کرده بود و در تاریخ ۲۵ مردادماه ۹۸ به اعتصاب خود پایان داد.
آقای حمزه درویش چندی پیش، با نوشتن نامه سرگشاده ای به گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران، آقای جاوید رحمان، درباره تهدیدات و خواسته اطلاعات مبنی بر همکاری نوشته و خواهان دخالت این مقام حقوق بشری برای نجات جان خود شد.
وی در قسمتی از نامه سرگشاده خود نوشت:
«اداره اطلاعات رشت با زور و اجبار و شکنجه می‌خواهد مرا به همکاری های خطرناکی وادار کند. همکاری هایی که امنیت جانی خود و خانواده ام را به خطر می اندازد.»