چهارشنبه ، ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
عربستان برای مناطق فلسطینی‌نشین سفیر غیرمقیم معرفی کرد
عربستان برای مناطق فلسطینی‌نشین سفیر غیرمقیم معرفی کرد
۲۲ مرداد ۱۴۰۲
0 دیدگاه

عربستان سعودی برای نخستین بار برای رسیدگی به امور فلسطینیان سفیری به تشکیلات خودگردان فلسطینی معرفی کرد. این اقدام در حالی انجام شده که گمانه‌زنی‌ها درباره عادی‌سازی مناسبات اسرائیل و عربستان افزایش یافته است.
ریاض در اقدامی بی‌سابقه که می‌تواند بیشتر جنبه نمادین داشته باشد سفیر عربستان در اردن را با حفظ سمت به عنوان نماینده دیپلماتیک خود به تشکیلات خودگردان فلسطینی‌ معرفی کرد.
منابع خبری به نقل از وزارت خارجه عربستان گزارش دادند نایف السدیری، سفیر این کشور در اردن روز شنبه، ۲۱ مرداد در رام‌الله رونوشت استوارنامه خود را به مجدی الخالدی، مشاور رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی‌ تقدیم کرد.
السدیری در ویدئویی که در تلویزیون الاخباریه عربستان پخش شد می‌گوید سران ریاض با این اقدام بر تمایل خود بر تحکیم مناسبات “با برادران کشور فلسطین” و پیشبرد رسمی آن در تمام زمینه‌ها تاکید کرده‌اند.
به این ترتیب سفیر عربستان در اردن که پیش از این هم رسیدگی به امور مناطق فلسطینی‌نشین را بر عهده داشت به عنوان سرکنسول غیرمقیم در بیت‌المقدس فعالیت خواهد داشت.

عادی سازی روابط اسرائیل و عربستان
این تحولات در حالی رخ داده که تلاش آمریکا برای عادی‌سازی روابط عربستان و اسرائیل به شدت افزایش یافته و احتمال موفقیت این تلاش‌ها در آینده نزدیک زیاد ارزیابی می‌شود.
عربستان تا کنون موجودیت اسرائیل را به رسمیت نشناخته و برخلاف همسایگانش، امارات متحده عربی و بحرین به طرح موسوم به “پیمان ابراهیم” نپیوسته است.
با این حال از سال ۲۰۲۰ که تحقق “پیمان ابراهیم” به ابتکار و با میانجیگری آمریکا کلید خورد شواهدی از حرکت ریاض به سمت عادی‌سازی روابط با اسرائیل نیز به چشم می‌خورد.

شواهد انعطاف عربستان
یکی از بارزترین نمونه‌های این روند تصمیم عربستان برای صدور مجوز پرواز مستقیم هواپیما از اسرائیل به این کشور در سال گذشته است.
یکی از همکاران تشکیلات خودگردان فلسطینی‌ به خبرگزاری فرانسه می‌گوید عربستان با اقدام اخیر خود بر شناسایی یک کشور مستقل فلسطینی با پایتختی اورشلیم تاکید کرده و این تشکیلات روابط خود با ریاض را گسترش می‌دهد.
در همین حال یکی از سخنگویان وزارت خارجه اسرائیل در واکنش به پرسش‌ها درباره معرفی سفیر غیرمقیم عربستان تنها به تکرار اظهارات الی کوهن، وزیر خارجه این کشور بسنده کرده که به تازگی گفته مسئله عادی‌سازی مناسبات دو کشور “فقط مسئله زمان است”.
برخی کارشناسان معتقدند معرفی سفیر غیرمقیم عربستان در تشکیلات خودگردان تاکیدی بر خواست ریاض برای تشکیل یک دولت مستقل فلسطینی به عنوان یکی از پیش‌شرط‌های برقراری روابط دیپلماتیک با اسرائیل است.
روزنامه وال استریت ژورنال چند روز پیش به نقل از منابع مطلع گزارش داد ریاض و واشنگتن درباره چارچوب کلی توافق بر سر برقراری مناسبات دیپلماتیک میان اسرائیل و عربستان به تفاهم رسیده‌اند.
بنابر این گزارش تضمین امنیتی و کمک آمریکا به برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای عربستان در کنار دادن امتیازهایی به فلسطینیان از طرف اسرائیل از مهم‌ترین رئوس این تفاهم‌ها هستند.
جان کربی، سخنگوی کاخ سفید به تازگی در واکنش به گزارش‌های رسانه‌ای درباره نزدیک بودن توافق عربستان و اسرائیل برای عادی‌سازی روابط گفته  برای رسیدن به این هدف هنوز انجام مذاکرات بسیاری ضرورت دارد.