چهارشنبه ، ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
دیدار با خامنه‌ای با هدف ایجاد دودستگی بین بلوچ‌ها
دیدار با خامنه‌ای با هدف ایجاد دودستگی بین بلوچ‌ها
۱۸ شهریور ۱۴۰۲
0 دیدگاه

رضا شریفی، معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان خبر داد که حدود دو هزار نفر از “اقشار مختلف شیعه و سنی” استان سیستان و بلوچستان با علی خامنه‌ای دیدار می‌کنند. قرار است این دیدار روز دوشنبه ۲۰ شهریور در آستانه سالگرد مرگ مهسا (ژینا) امینی و “جمعه خونین زاهدان” انجام بگیرد.
معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان دیدارکنندگان با علی خامنه‌ای را “نمایندگان واقعی مردم استان” توصیف کرده است.

مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل‌سنت زاهدان سه روز مانده به دیدار خامنه‌ای با اشاره به حادثه جمعه خونین زاهدان صراحتا موضع‌گیری کرد و گفتند؛ خود مقام رهبری می‌داند در جمعه خونین چه گذشت و باید به آن رسیدگی کرد. اما با گذشت حدود یک سال از کشتار جمعه خونین زاهدان هنوز به آن رسیدگی نشده است. در حادثه جمعه خونین زاهدان بیش از ۱۰۰ نفر در یک روز جان باختند و دست‌کم ۳۰۰ نفر زخمی شدند.

یکی از دست‌اندرکاران “دارالعلوم زاهدان” میگوید؛ دیدار با خامنه‌ای یک اقدام تبلیغاتی است و چند نفر از علما و ریش سفیدان گمنام را می‌برند که ادعا کنند نمایندگان واقعی مردم اینها هستند. او ادامه می‌دهد با تهدید و تطمیع چند نفر از خانواده شهدای جمعه خونین را هم می‌خواهند ببرند و بگویند که اینها هم با ما هستند.
به گفته این منبع حکومت تلاش می‌کند “محوریت را از مولانا عبدالحمید بگیرد و بگوید حرف ایشان حرف مردم نیست” و به گمان خودشان دو دستگی در میان مردم بلوچ ایجاد کنند.
او در ادامه توضیحات خود افزود فضای استان طوری هست، کسانی که در چنین جلساتی شرکت می‌کنند به عنوان پایمال‌کننده خون “شهدا” به آنها نگاه می‌شود و حکومت به‌خاطر عدم استقبال بلوچ‌ها از این مسئله، برای جبران کمبود افراد اعلام کرده است که از خراسان جنوبی هم مردم را به دیدار خامنه‌ای می‌برند.
به گفته این منبع محلی “علما و ریش سفیدان مردمی و واقعی جلسه دیدار با خامنه‌ای را تحریم کردند”.

مولانا محمدحسین گرگیج هم در خطبه‌های نماز جمعه ۱۷ شهریور ماه با اشاره به برگزاری جلسات مسئولین رده بالای کشور با برخی علمای اهل‌سنت و ریش سفیدان بلوچ گفت: «تا زمانی که آمران و عاملان جمعه‌های خونین و کسانی که فرزندان ملت ایران را کُشتند مجازات نشوند و دردهای مردم علاج پیدا نکند، برگزاری هفته وحدت وهمایش‌های تقریب هیچ دردی را دوا نمی‌کند.»

حبیب‌الله سربازی فعال سیاسی بلوچ در ارتباط با اهداف دیدار خامنه‌ای با بلوچ‌ها می‌گوید: «هدف آنها تاثیرگذاری روی تظاهرات آتی است که برگزار خواهد شد. از بین بردن تصویر مثبت بلوچ‌ها که به عنوان مبارز و ضدخامنه‌ای مطرح شده و اکنون می‌خواهند بگویند که بلوچ‌‌ها ولایت‌مدار هستند و به خامنه‌ای نزدیک هستند.
این فعال سیاسی بلوچ در ادامه گفت هدف دیگر این است که اطراف مولوی عبدالحمید را که این دیدار را بایکوت کرده و وارد مقاومت شده خالی بکنند و این مقاومتی که دربلوچستان هست را رفته رفته بشکنند تا بلوچستان را تنها بگذارند.»

مولوی عبدالغفار نقشبندی هم معتقد است؛ خامنه‌ای یکسال فریاد مردم بلوچ را نشنید و اکنون به فکر مردم بلوچ افتاده است. او خطاب به بلوچ‌ها نیز گفت “اگر به دیدار خامنه‌ای بروید منفور جامعه بلوچستان خواهید بود”.