سه شنبه ، ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳
حادثه جمعه خونین زاهدان خطای انسانی نبود بلکه نتیجه تبعیضهای ۴۴ ساله بود
حادثه جمعه خونین زاهدان خطای انسانی نبود بلکه نتیجه تبعیضهای ۴۴ ساله بود
۱۴ مرداد ۱۴۰۲
0 دیدگاه

مولانا عبدالحمید در دیدار مدیران مدارس دینی اهل‌سنت که در تاریخ ۱۲ مرداد در مسجد مکی برگزار شد گفتند:
حادثه جمعه خونین زاهدان خطای انسانی نبود بلکه عمدی و نتیجه تبعیضهایی بود که در طول چهل و چهار سال جامعه ما با آنها دست و پنجه نرم می‌کند. لذا خواسته مردم مبنی بر محکومیت حادثه جمعه خونین زاهدان و مجازات عاملان و آمران این حادثه خواسته‌ای منطقی است.

ایشان افزودند: اگر به حادثه سال ۱۳۷۲ در مسجد مکی که در اعتراض به تخریب مسجد شیخ فیض مشهد پیش آمد و جمعی از مردم در آن حادثه به ناحق توسط مأموران کشته شدند، رسیدگی میشد، امروز جمعه‌های خونین اتفاق نمی‌افتاد، مردم ما برای اینکه در آینده دوباره چنین اتفاقی تکرار نشود تا زمانی که این جنایت محکوم نشود و آمران و عاملان مجازات نشوند رضایت نمیدهند.

امام جمعه اهل‌سنت زاهدان ادامه داد: ما وابسته به هیچ فرد و حزبی در داخل و خارج کشور نیستیم بلکه مستقل و به فکر منافع ملت ایران هستیم. مسیر ما مسیر اعتدال است و افراط و تفریط را ملامت میکنیم. ما معتقد به اسلام اعتدالی هستیم و با اسلام افراطی همراه نمیشویم. ما به انسانیت فکر می‌کنیم و دنبال منافع همه انسانها هستیم. ما در کنار ملت هستیم.

وی در ادامه تاکید کردند خواسته‌های ما حول سه محور خلاصه میشوند؛ یکی خواسته‌های تمام ملت ایران، دوم مشکلات و دغدغه‌های اقوام و مذاهب، و سوم موضوع جمعه‌های خونین. ما اخیرا خواسته‌های قومی مذهبی را کاهش داده‌ایم و بیشتر روی خواسته‌های ملی تاکید داریم زیرا اگر مشکلات ملت ایران
حل شوند مشکلات تمام اقوام و مذاهب هم حل میشوند.

ارتباط ایران با تمام کشورهای دنیا نه فقط با کشورهایی که خودشان گرسنه هستند، یکی از خواسته‌های ملت ایران بوده و هست که اخیرا قدم‌هایی نیز در این خصوص برداشته شده است. اما مهمتر از آن سیاستهای داخلی هستند که نیاز به تعدیل دارند. متاسفانه حتی یک
قدم هم در این راستا و در جهت رفع پریشانیهای مردم برنداشته‌اند.

مولانا عبدالحمید تاکید کردند؛ از علمای گرامی که استقلال خودشان را حفظ کردند سپاسگزارم. عزت علما و حفظ آبروی اسلام در این است کـه فقط وابسته دین اسلام باشند و مردمی عمل کنند معتمدین و ریش سفیدان هم باید توجیه شوند که برای دیگران سیاهی لشکر نباشند، بلکه با جامعه همراه باشند و استقلال و دستاوردهای آبا و اجدادی خودشان را حفظ کنند و آن را از دست ندهند.

در اتفاقات اخیر اگر مسئولان حکمت و درایت نشان میدادند بسیاری از مسائل و مشکلات حل میشدند. حکمت این بود که به جای بازداشت کسانی که انتقاد کرده یا مظلومیت مردم را بیان کرده‌اند، قاتلان و کسانی را که در جمعه خونین مردم را به قتل رسانده‌اند عادلانه بازداشت میکردند.