جمعه ، ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
برخورد با مجموعه مکی، تسویه حساب سیاسی است
برخورد با مجموعه مکی، تسویه حساب سیاسی است
۲۳ تیر ۱۴۰۲
0 دیدگاه

خبرگزاری‌های وابسته به جمهوری اسلامی ادعا کرده‌اند که بیش از نیمی از طلبه‌ها و مدرسان دارالعلوم زاهدان، اتباع خارجی فاقد اقامت قانونی بوده‌اند که با “اسناد‌ و هویت جعلی” از یارانه‌ها و مزایای دولتی نیز استفاده می‌کردند. در مستندی که صدا و سیما از اعترافات تنی چند از این طلاب پخش کرد، مجری می‌گوید: «افراد بازداشت شده باید به چند سال زندان محکوم می‌شدند اما با رافت اسلامی به کشور مبدا تحویل داده شدند.»
رسانه‌های حکومتی تعداد طلاب خارجی بازداشتی و اخراج شده را ۱۳۲ نفر اعلام کرده‌اند. ادعا شده که اسناد سجلی چندین تن از اساتید و متولیان مدرسه مکی “جعلی و غصبی” بوده است. در این گزارش‌ها “برخی افراد وابسته به جریان خاص” نیز به همدستی در اخذ این اسناد متهم شده‌اند؛ اتهامی که آشکارا متوجه دفتر مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان است.

در همین زمینه، پایگاه اطلاع رسانی مولانا عبدالحمید در بیانیه‌ای این مدعیات را “کذب محض” خواند و حضور و تحصیل برخی طلاب افغان در دارالعلوم زاهدان را طبیعی دانست. در بیانیه آمده است: «میلیون‌ها مهاجر افغان با مدارک قانونی در ایران اقامت دارند و فرزندان همین مهاجرین در مدارس دولتی، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی مختلف تحصیل می‌کنند و اکثر طلاب مهاجری که در دارالعلوم زاهدان تحصیل می‌کنند، خانواده‌هایشان در ایران اقامت دارند.»
دفتر مولانا عبدالحمید می‌پرسد چرا در حالی که طلابی از حدود ۱۳۰ کشور در حوزه علمیه “جامعه المصطفی” جذب و ثبت نام می‌شوند و سالانه صدها میلیارد تومان بودجه از بیت‌المال می‌گیرند، رسانه‌های حکومتی ساکت می‌مانند: «… اما اگر تعدادی از طلاب اهل سنت به مدارس دینی هم‌کیشان و هم مذهبان خود برای تحصیل مراجعه کنند، حساسیت نشان می‌دهند و سر و صدا راه می‌اندازند.»

دارالعلوم زاهدان در بیانیه‌ای تند این ادعا را تکذیب کرد و آن را “تسویه حساب سیاسی” خواند.

بیانیه یادآور می‌شود که وضعیت زندانیان در بازداشتگاه‌ها بر کسی پوشیده نیست و طلاب بازداشتی دارالعلوم زاهدان، پیش از اقاریر اجباری پیغام فرستاده بودند که تحت فشار نهادهای امنیتی مجبور شده‌اند مطالب خلاف واقع بیان کنند. بیانیه خاطرنشان می‌کند که حتی سه تن از اساتید اخراج شده، متولد ایران هستند و تابعیت کشور دیگری را ندارند: «این اتهام‌ها در حالی علیه اساتید و طلاب دارالعلوم زاهدان مطرح می‌شود که از بدو انقلاب تاکنون برخی از افراد مشغول در نهادهای مختلف اصالت غیر ایرانی دارند؛ این افراد که بعضا سمت‌هایی مهم داشته‌اند، هویتشان برای مردم مشخص است، اما برخوردهایی که با مجموعۀ مسجد مکی صورت می‌گیرد در راستای فشار و تسویه حساب سیاسی است.»
پایگاه اطلاع‌رسانی امام جمعه اهل سنت زاهدان عنوان کرده که اساتید و طلاب اخراج شده، خودشان به زودی درباره سرگذشت و نحوه اعتراف‌گیری روشنگری خواهند کرد.
امام جمعه اهل سنت زاهدان به دلیل انتقادهای صریح از حکومت مرکزی، حمایت از حقوق اقوام و اعلام همبستگی با جنبش اعتراضی زن زندگی آزادی، مورد حمله شدید مراکز قدرت و جوسازی‌های تهدیدآمیز رسانه‌های وابسته قرار دارد.
بر اساس فایلی هک شده از بولتن محرمانه خبرگزاری فارس که گروه هکری “بلک ریوارد” زمستان سال گذشته منتشر کرد، شورای عالی امنیت ملی و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی خواستار دستگیری مولوی عبدالحمید بوده‌اند اما علی خامنه‌ای گفته بود که او را نباید بازداشت کرد بلکه “باید بی‌آبرو کرد.”