چهارشنبه ، ۹ خرداد ۱۴۰۳
انتقال زندانی اهل‌سنت قاسم آبسته به سلول انفرادی قزلحصار برای اجرای حکم اعدام
انتقال زندانی اهل‌سنت قاسم آبسته به سلول انفرادی قزلحصار برای اجرای حکم اعدام
۱۰ آبان ۱۴۰۲
0 دیدگاه

روز سه شنبه ۹ آبان ماه ۱۴۰۲: زندانی عقیدتی – سیاسی اهل سنت قاسم آبسته پس از تحمل ۱۴سال زندانی، در روز یکشنبه ۷ آبان ماه ۱۴۰۲، برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی زندان قزلحصار کرج منتقل شد.
به گزارش منبع موثق، قرار است حکم اعدام او در روز یکشنبه ۱۴ آبان ماه ۱۴۰۲، اجرا شود.
این منبع اضافه می کند: «طی چند ماه اخیر او را دوبار برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل کرده و بعد از چند روز شکنجه روحی روانی، او را به بند عمومی بازگردانده اند.»
قاسم آبسته متهم ردیف آخر پرونده ساخته و پرداخته وزارت اطلاعات به اتهام قتل ماموستا «عبدالرحیم تینا» است.
او همراه با شش زندانی اهل سنت دیگر، داوود عبداللهی، فرهاد سلیمی، انور خضری، خسرو بشارت، کامران شیخه و ایوب کریمی در سال ۸۸ بازداشت و زندانی شده و تاکنون در بلاتکلیفی به سر می برند. اتهامات دیگر آنها «اقدام علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام»، «عضویت در گروه‌های سلفی»، «افساد فی‌الارض» و «محاربه» از اعلام شده است.
این ۷ زندانی در اسفندماه ۹۴ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به اعدام محکوم شدند. این حکم در دیوان عالی کشور توسط قاضی رازینی نقض شد. اتهام آنان اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام، عضویت در گروه‌های سلفی، افساد فی‌الارض و محاربه اعلام شده بود.
زندانیان اتهام شرکت در مبارزات قهرآمیز را رد کرده و گفته‌اند تنها به دلیل اعتقادات خود و فعالیت‌هایی همچون شرکت در جلسات مذهبی و پخش مطالب مذهبی دستگیر شده‌اند. به گفته زندانیان آنها هنگام بازجویی تحت شکنجه روحی و فیزیکی قرار گرفته‌اند تا به اتهاماتی که مرتکب نشده‌اند، اعتراف کنند.
قاسم آبسته طی ۱۴ سال بلاتکلیفی، در زندان مبتلا به سرطان تیروئید شد و شرایط سختی را گذرانید. او همراه با تعدادی دیگر از زندانیان اهل سنت، در راستای سیاست تخلیه زندان گوهردشت، در روز سه شنبه ۱۰ مردادماه ۱۴۰۲، به زندان قزلحصار منتقل شدند.