0

مقالات

جلال جلالی‌زاده: سنی‌ها را آدم حساب نمی‌کنند

2020-12-19 در 23:07 توسط

از امروز تا روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تلاش می‌کنم مطالبی درباره مشارکت اهل‌سنت در انتخابات ریاست جمهوری بنویسم تا ثابت شود که اهل‌سنت تنها آتش بیار معرکه وهیزم تنور سرگرمی چند روزه تبلیغات و انتخابات هستند و وظیفه آن‌ها این است که میزان مشروعیت نظام را در دنیا بالا ببرند و در ایام تبلیغات مساجد و مدارس دینی اهل‌سنت و خانه‌های علما وشخصیت‌های اهل‌سنت محل تردد کاندیداها و نمایندگان و روئسای ستادها می‌شود و پیام‌های قربانت بروم، فدایت شوم.

من مخلص اهل سنتم و اینکه من از کودکی تقریبی و وحدت طلب بوده‌ام و خیلی از مسائل دیگر.
یکی از مشکلات اهل‌سنت این است که با حقوق خویش آشنا نیستند و حقوق شهروندی خود را نمی‌دانند.
فکر نکنم دو درصد اهل‌سنت قانون اساسی را خوانده باشند و یا در مقام مجادله و مباحثه بتوانند به چند اصل مترقی و حقوقی آن استناد کنند.
در آغاز اصلا کسی متوجه این مطلب نبود که سنی آدم محسوب نشده و شهروند نیست و نمی‌تواند رئیس‌جمهور شود.

کمتر کسی متوجه این مطلب شده بود که زیستن در یک کشور و ریشه در خاک داشتن موجب مشارکت و سهم داشتن در اداره کشور است. اگر تنها تابعیت مهم است پس هرکس حق دارد به سبب تابعیت کاندیدا شود. چون من در هیچ کشوری از کشورهای دنیا نمی‌شناسم مذهب را شرط کاندیدا شدن قرار داده باشند جز کشور متمدن و تاریخی ایران.

لذا می‌طلبد اهل‌سنت که از حق قانونی و طبیعی خود محروم و دچار آپارتاید مذهبی شده‌اند این درک و شعور را داشته باشند که یک بار بگویند انسانیم، هموطنیم، هم خانواده‌ایم، ده‌ها بار در مقابل متجاوزان ایستاده‌ایم، هم اکنون نیز حافظان مرزها هستیم.

انقلاب کردیم که تبعیض نباشد و به آزادی برسیم و برای جمهوری خون دادیم. چرا ما جزء جمهور محسوب نمی‌شویم؟ چرا ما را نامحرم و بیگانه تلقی می‌کنید؟ و هزاران سؤال که باید اصولگرایان و اصلاح طلبان جواب دهند بویژه اصلاح طلبان که تا کنون چندین بار از پل پیروزی اهل‌سنت گذشته اما پشت سر خود را نگاه نکرده‌اند و در این بیانیه اخیر نیز نامی از اقوام و مذاهب و یا حضورشان در شورای هماهنگی نبرده‌اند.

درآخر لازم می‌دانم از روحانی تشکر کنم که آب پاکی بر دست اهل‌سنت ریخت و گفت ای اهل‌سنت مظلوم شما تنها بازیچه‌ی انتخاباتی هستید و حتی لیاقت یک مشاور را هم ندارید.
آقای روحانی از اینکه ما را بیدار کردید مچکریم.

برچسب‌ها:, ,

دیدگاهتان را بنویسید