0

مقالات

دسیسه جمهوری اسلامی برای اشاعه فرهنگ شیعی در ترکمن صحرا

2020-10-11 در 14:52 توسط

جمهوری اسلامی که تمام سیاستهای داخلی و خارجی خود را براساس ایدئولوژی پان ایرانیسم شیعی بنیان نهاده است، در سالهای اخیر آغاز به پروژه اشاعه فرهنگ شیعی در میان خلق ترکمن پرداخته است. در سال ۱۳۹۸ شاهد حرکت کاروانسرایی از ترکمن صحرا به مقصد کربلا بوده‌ایم که رژیم تبلیغات ویژه‌ای روی آن کرده است.

رژیم که دسیسه مکارانه خود را گام به گام و تدریجی و خزنده پیش می‌برد، امسال نیز گامی دیگر بر آن افزوده و علاوه بر ارسال کاروانی از اهل‌سنت به کربلا، مراسم ادبیات فرهنگ عاشورایی را نیز بدان افزوده است.

رژیم برای پیشبرد برنامه‌های خود از افرادی چون موسی جرجانی و ارازمحمد سارلی و بگ دوردی سوداگر که همکاری آنها با سازمان اطلاعات رژیم از دیر باز برای ترکمنها محرز است، بهره می‌برد و از طریق آنان به جذب افراد ساده لوح ترکمن و ترغیب آنها به مشارکت در سفر کربلا و برگزاری مراسم ادبی فرهنگ عاشورایی و تشویق آنان به نوشتن آثاری در خصوص عاشورا، با برگزاری مسابقات و اهداء جوایز می‌پردازد. تاسفبار این که امسال حتی نماینده منتخب گنبد کاووس امانقلیچ شادمهر که از هواداران سردار قالیباف است و در انتخابات گذشته با شعارهای تند قومی و مذهبی رای ترکمنها گنبد را جذب خود کرده بود در این مراسم مشارکت یافته است.

در رژیمی که اندک حقوقی برای اهل‌سنت و مذاهب دیگر ایرانی قائل نیست، در رژیمی که برگزاری مراسم در آن برای بزرگان اهل‌سنت و خلفای راشدین خلافی بزرگ شمرده شده و اشد مجازات را در پی دارد و نوشتن مقاله و کتاب در معرفی آنان اکیدا ممنوع است، رژیمی که اهل‌سنت را شهروند درجه چندم و حتی (فارغ از نظرات شیعیان غیرسیاسی و بلند نظر و مثبت اندیش) دشمن خود می‌پندارد، آیا برگزاری چنین مراسمی، غیر از این است که می‌خواهد با زور و تزویر اهداف خود را بین ترکمنها به اجرا بگذارد، عملی که کاملا با حقوق بشر و آزادی مذهبی انسانها منافات دارد.
جمهوری اسلامی از طریق مرکز اسلامی شمال کشور، در سالهای گذشته فشارهای بسیاری بر حوزه‌های علمیه ترکمنها صحرا داشته است تا دروس مورد نظر خود را در برنامه‌های درسی آنها جای دهد و به تهدید و تطمیع بسیاری از روحانیون و طلاب پرداخته است، تا جایی که در شرایط فعلی روحانیون ترکمن هیچ جسارتی برای سخن گفتن و اعتراض به شکل علنی ندارند.

رژیم حتی در سفرهای کربلایی و برگزاری مراسمهای عاشورایی، عمدتا از کسانی استفاده می‌کند که بنا به دلایلی ضعفی امنیتی از آنها به دست آورده و امروز آنان را با تهدید در خدمت خود می‌گیرد.
خلق ترکمن هوشیار باشند که با پروژه خطرناک بزرگی روبرو هستند که به شکلی تدریجی در حال اجراست تا با عادی سازی فرهنگ عاشورایی و کربلایی بین ترکمنها، زمینه را برای اجرای پروژه های بزرگتر آماده سازد، آنچنان که در آینده شاهد هیچ گونه واکنش و اعتراضی از سوی ترکمن‌ها نباشد و بی‌شک با ادامه این روند در سالیان آینده، شاهد برنامه‌ها و اقدامات شیعی ساز جدیدی، شدیدتر از آنچه که در حال حاضر در جریان است، در ترکمن صحرا خواهیم بود. به این صورت دیری نخواهد پایید که خلق ترکمن با مذهبی مختلط و بی‌ریشه و تحریف یافته در برابر اهل‌سنت سایر مناطق کشور و حتی جهان قرار خواهد گرفت.
ترکمنها برای پیشگیری از تهدیدات و خطرات آینده، امروز باید افراد ساده لوحی را که از مقاصد اصلی رژیم اطلاع ندارند بر حذر داشته، همچنین افرادی را که آگاهانه در خدمت اهداف پلید رژیم قرار گرفته‌اند افشاء سازند تا به راحتی موجب انحراف مذهبی بین ترکمنها نشوند.
ما به تمام مذاهب ایرانی از جمله به اهل تشیع ایران با دیده احترام می‌نگریم و جمهوری اسلامی نیز بایستی به جای سرمایه گذاری بر روی تغییر مذاهب، طبق اصول قانون اساسی به حقوق تمام مذاهب ایرانی احترام گذاشته حق آزادی بیان برای آنان به رسمیت بشناسد.

برچسب‌ها:, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید