0

ایران

حساب کاربری «وریا غفوری»، کاپیتان «تیم استقلال» یک روز پس از واکنش به اعدام «نوید افکاری»، کشتی‌گیر شیرازی بسته شد.

2020-09-18 در 23:36 توسط

چند رسانه مستقل ورزشی خبر از آن داده‌اند که؛ تماس‌‌های اخیر اداره کل حراست وزارت ورزش و جوانان و همین طور سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی باعث بسته شدن توییتر «وریا غفوری»، کاپیتان تیم فوتبال «استقلال» شد.

وریا غفوری «تنها ورزشکار» ایرانی است که به اعدام نوید افکاری واکنش نشان داده است.
کاپیتان استقلال دو روز پس از اعدام کشتی‌گیر شیرازی، در حساب توییتر خود نوشت: «فکر، اندیشه و آزادی قابل اسارت نیست؛ نه با زندان، نه با اعدام. ذات انسان مطالباتی دارد که هیچ وقت خاموش نمی‌شود.»

در فاصله کمتر از ۲۴ ساعت، حساب توییتر وریا غفوری از دسترس خارج شد.
منابع ورزشی در ایران خبر از تهدید او از سوی اداره کل حراست وزارت ورزش و یک نهاد امنیتی در ایران می‌دهند. کاپیتان استقلال حاضر به حذف توییت خود در مورد نوید افکاری نشد و به صورت کامل حساب توییتری خود را از دسترس خارج کرد.
وریا غفوری، بازیکن سنندجی فوتبال ایران پیش از این از سوی «کمیته اخلاق» فدراسیون فوتبال و حراست وزارت ورزش ایران بازخواست شده بود. او سابقه تهدید غیرمستقیم از سوی آیت‌الله «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی را نیز دارد.
کاپیتان تیم استقلال جزو معدود بازیکنان کنونی فوتبال ایران است که صدای اعتراضش به اتفاقات اجتماعی ایران را خاموش نگه نداشته است.
وریا چون خودش از کُردهای ایران است، نسبت به کشته شدن «کول‌بران» هرگز ساکت نماند. بهمن ۱۳۹۸، با این استوری خبرساز شد: «این‌جا کردستان است؛ جایی که مردان برای سیر کردن شکم خود و زن و بچه‌شان باید کولبری کنند؛ اما به قیمت جانشان.»

گاهی هم با مردان دولت به صورت مستقیم وارد جدل شده است. «محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران زمانی گفته بود: «ما افتخار می‌کنیم به خاطر فلسطین و لبنان در فشار باشیم.»
وریا غفوری در پاسخ نوشت: «آن‌هایی که به خاطر حمایت از مردم مظلوم فلسطین و یمن و لبنان زیر فشار هستند، شما نیستید، مردم ایران هستند.»

۲۸ بهمن ۱۳۹۷، در پاسخ به سوال خبرنگار برنامه تلویزیونی ورزشی «۹۰» که از او پرسیده بود آیا از تبعات حرف‌هایت نمی‌ترسی، گفته بود: «چرا بترسم؟ حرف حق می‌زنم.»

اما دقیقا یک روز بعد، یعنی ۲۹ بهمن ۱۳۹۷، بالاترین مقام جمهوری اسلامی او و «علی کریمی» را به صورت غیرمستقیم تهدید کرد.

علی خامنه‌‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در جریان سخنرانی‌ خود در جمع گروهی از هوادارانش، گریزی به واکنش‌های اخیر فوتبالیست‌های ایران زده و با جملاتی مانند «به یاد داشته باشید امنیت خود را از کجا آورده‌اید»، به صورت روشن از آن‌ها خواسته بود نسبت به مشکلات اقتصادی کشور سکوت کنند.
دو روز بعد، حراست وزارت ورزش و جوانان وریا غفوری را برای ارایه توضیحات در مورد کنش‌ها و واکنش‌‌هایش در فضای مجازی احضار کرد.
با این حال، وریا چندان ساکت نماند. او باز هم جزو معدود بازیکنان فوتبال ایران بود که نسبت به اعتراضات آبان ۱۳۹۸ به شکل جدی واکنش نشان داد.

وریا غفوری در قبال سقوط هواپیمای اوکراینی به دست سپاه پاسداران هم ساکت نماند.
کاپیتان استقلال پیش از آن، تاوان رک‌گویی‌هایش در قبال مسایل اجتماعی را با از دست دادن پیراهن تیم ملی ایران داده است.
در فصل منتهی به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه او در فهرست مسافران جام جهانی قرار نگرفت.
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، «حامد جولایی»، نماینده مجلس شورای مدعی شد چرایی حذف وریا غفوری از تیم ملی در دست بررسی است و حذف ناگهانی مدافع استقلال را «مشکوک» و به دلایل «غیرفنی» دانست.
جولایی گفته بود: «این که او بدون دلیل از تیم ملی حذف شود، جای تعجب دارد و ما آن را بررسی خواهیم کرد.»
بررسی شد اما نتیجه‌اش اعلام نشد.
حالا وریا غفوری با حمایت از نوید افکاری، محکومیت قتل او و نقد بر مجازات اعدام، بار دیگر نهادهای امنیتی را حساس ‌کرده است.
کاپیتان تیم استقلال همراه تیمش در قطر است و باید در لیگ قهرمانان باشگاه‌‌های آسیا برای صعود مبارزه کند.

برچسب‌ها:, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید