0

مقالات

اعتراض کنیم!

2020-09-02 در 23:42 توسط

رسانه‌های مختلف حقوق بشری و همینطور رسانه‌هایی که اخبار اهل‌سنت را پوشش می‌دهند از افزایش اعدام‌ها و به ویژه محکومیتهای سنگین اعدام و حبس طولانی مدت به عده‌ای از زندانیان سیاسی اهل‌سنت خبر داده‌اند.

در سکوت ما جوانانمان را می‌کشند و اگر ساکت بنشینیم سراغ فرزندانمان هم می‌آیند. خیال نکنیم خطر از ما به دور است. خطر پشت در منزل هر ایرانی ایستاده است و همیشه بهانه‌ای پیدا شده تا یک حکم ناعادلانه صادر و اجرا شود.

چرا سکوت جایز نیست!

سکوت ما نه فقط خیانت به کسانی است که زیر تیغ اعدام ایستاده‌اند که خیانت به خودمان و فرزندانمان هم هست. زیرا همیشه سکوت باعث تجری حکومت و به معنای تباه کردن‌ امنیت و آینده جوانهایمان شده است.

اگر دوست نداریم فرزندان‌مان همان تجربه سیاه ما را از سالهای شصت تا امروز تکرار کنند و با اتهام‌های واهی سیاسی و امنیتی روانه چوبه‌های دار شوند اعتراض کنیم! و با اعتراض جلوی اعدامهای فراقانونی و ظالمانه حکومت را بگیریم.
زیرا چنین اعدام‌هایی راه حل حقوقی ندارد و بر أساس عدالت صادر نشده. این اعدام‌ها کاملا سیاسی و برای حفظ قدرت حاکم و ایجاد رعب و وحشت در مردم اجرا می‌شوند. پس هراس ما از اعتراض کردن، اجرای نقشه حکومت است. اعتراض کنیم!

چند هزار نفر تاکنون در سکوت چهل ساله ما علیه اعدام کشته شده‌اند؟
چند نفر با اتهام‌های سیاسی یا به دلیل وابستگی به یک گروه فکری، دینی یا سیاسی باید کشته شوند؟ به لیست بلند اعدامهای سیاسی در ایران نگاه کنید! از مجاهد و چپ و سلطنت‌طلب گرفته تا کرد و ترک و بلوچ و عرب یا اهل‌سنت و بهایی و… در این لیست بوده‌اند.

چند نفر دیگر باید خونشان ریخته شود تا مردم ما سکوتشان را علیه این ظلم مداوم و برنامه‌ریزی شده، بشکنند و بکصدا علیه اعدام برخیزند؟

اخیرا برخی سایتهای حقوق بشری از جمله خبرگزاری هرانا و همینطور سایتهای مربوط به اهل‌سنت از جمله سنی‌‌نیوز نام تعدادی از زندانیان سیاسی اهل‌سنت را منتشر کرده‌اند که به اتهام واهی اقدام علیه امنیت و پیوستن به داعش محکوم به اعدام و حبس‌های طولانی شده‌اند و این حکم آماده اجراست.

به عنوان یک حقوق‌دان اعلام می‌کنم این اتهام‌ها در هیچ دادگاه عادلانه‌ای بررسی و اثبات نشده و فاقد وجهات قانونی است. اعتراض کنیم!

✍🏻شیرین عبادی

برچسب‌ها:, ,

دیدگاهتان را بنویسید