0

زندانیان

“حمید راست‌بالا” زندانی گمنام اهل‌سنت

2020-08-04 در 01:11 توسط

به گزارش سنی‌نیوز، حمید راست‌بالا، ۳۶ ساله متولد استان گلستان و متاهل، در تاریخ ۱۳۹۴/۴/۱۸ در راه بازگشت از مراسم ختم بخاری زاهدان، در محور پلیس‌راه نهبندان دستگیر و مدت چند ماه در اختیار عوامل وزارت اطلاعات قرار داشت.

بعد از گذشت چندین ماه علیرغم پیگیری‌های متعدد از جانب خانواده‌اش هیچ اطلاعی از وضعیت ایشان به آنها داده نشده و حتی بعد از یک سال اجازه ملاقات با خانواده‌اش آن هم با کسب دستور از جانب بازپرس پرونده مقدور بوده است.

وی تا کنون از هیچ امتیازی از جمله قبول وثیقه یا سند برای مرخصی بهره‌مند نبوده است و ۵ سال است که در حالت بلاتکلیف در زندان بسر می‌برد.

وی اخیرا رنجنامه‌ای از زندان وکیل آباد مشهد جهت انتشار در اختیار رسانه‌ی خبری سنی‌نیوز قرار داده است که بدین صورت می‌باشد:

“امروز روز حقوق بشر و کرامت انسانی در ایران است!
آیا معنی واقعی آنرا می‌دانید؟ اگر نمی‌دانید بدانید حقوق بشر و کرامت انسانی در ایران به معنای واقعی یعنی تحت شکنجه قرار دادن جسمی، جنسی و روحی‌روانی زندانیان به خصوص زندانیان سیاسی اهل‌سنت.

آنها بی‌پروا و بی‌پرده اهل‌سنت را دشمنان حربی جمهوری اسلامی می‌خوانند. ما قریب به ده ماه در سلول‌های انفرادی برای اخذ اعترافات واهی تحت شکنجه قرار می‌گرفتیم.
بسیاری از ما زندانیان سیاسی اهل‌سنت با شلاق زدن‌های فراوان به بدن و شوکرهای قوی پذیرایی می‌شدیم.
حتی چند نفر از ما با پاشیدن اسپری فلفل به محل آلت تناسلی و مقعد مورد شکنجه‌های جنسی قرار می‌گرفتیم.

آنها ما را تهدید به بازداشت، شکنجه، ترور و تجاوز به خانواده‌هایمان می‌کردند.
به گفته آنها باید ما اعترافاتی بنویسیم که بتوانند ما را با آن متهم کنند. بسیاری از ما تحت این شکنجه‌ها تعادل روحی و روانی خود را از دست داده بودیم و برای خلاصی از این شکنجه‌ها و فشارها هر نوع اتهامی را که به ما نسبت می‌دادند می‌پذیرفتیم.

حتی جلوی دوربین فیلم برداری این اتهامات را پذیرفته و تکرار می‌کردیم تا بلکه آسیبی به خانواده‌هایمان نرسانند.
این است گوشه‌ای از حقوق‌بشر و کرامت انسانی در جمهوری اسلامی.

قضاوت با شما مردم شریف و فهیم ایران، جوامع حقوق‌بشری و فعالان سیاسی و مدنی”

✍🏻حمید راست‌بالا زندانی اهل‌سنت محبوس در زندان وکیل‌آباد مشهد

برچسب‌ها:, , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید