0

ایران

بیانیه‌ی کاک حسن امینی در ارتباط با شهادت ۳ محیط‌بان در پاوه

2020-06-30 در 11:54 توسط

پیام تسلیت استاد کاک حسن امینی به مناسبت جانباختن سه نفر از جوانان کُرد فعال در عرصه‌ی حفاظت از محیط زیست بە هنگام خاموش کردن آتش درجنگل‌های پاوه و هه‌ورامان

بسم الله الرحمن الرحیم

ٳنّا لله و ٳنّا ٳلیه راجعون

خبر جانباختن سه جوان غیور کوردِ حافظ محیط زیست، عزیزان: مختار خندانی، بلال امینی و یاسین کریمی، در جریان خاموش کردن جنگل‌های به آتش کشیده شده‌ی پاوە و هەورامان، آتش بە جان ما هم انداخت و آن را گداخت.
همه آگاهند که پرپر شدن جوانان ما بر اثر اینگونە حوادثِ ناگوار و جانگداز، پیشینەای دیرین دارد.

دەها مورد جان‌باختن کولبران برای تٲمین نان باشلیک مستقیمِ مسئولین حفاظت از مرز و جان آنان، یا مدفون شدن در زیر بهمنِ برف و منجمد شدنِ تنِ رنجور این جوانان در زمستان، به جرم تلاش برای تهیە‌ی حدّاقل معیشتِ پدران و مادرانِ سالخورده و همسران و فرزندانِ چشم به راه آنان.

آری تکرار این دست تراژدی‌های دردناک در کوردستانِ ما بە امری عادی تبدیل شده است! این درحالیست كه فراهم نمودن مشاغلِ عادی جهت تٲمین نان، نە بە قیمت از دست دادن جان و نیز اطفاء حریق و نجات غریق و…، با استفاده از ابزار مدرن و پیشرفتەی روز، در تمام دنیا از وظایف اصلی دولت‌ها است، نباید با بی‌تدبیری مردم را طعمەی آتش و آب ساخت.
بە هر حال از دیرباز، رخ دادن چنین حوادثی دلخراش، بخشی از زندگی مردم ما شدە است.

اینجانب درگذشت این جوانان عزیز و دلسوز آب و خاک وطن را بە خانوادەهای داغدار، دوستان و همشهری‌های آنان، و محافظان طبیعت و محیط زیست و همچنین به همەی مردم کوردستان، تسلیت عرض نمودە، امیدوارم خداوند بە آنان مقام شهادت بخشیده و به عزیزان و بازماندگانشان اجر جزیل و صبر جمیل عنایت فرماید.

حسن امینی
حاکم شرع مردمی کوردستان

برچسب‌ها:, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید