0

ایران

تفتیش عقاید و جداسازی سنی‌ مذهبان در دو گروه “اهل‌سنت” و “وهابیت” در مدارس تهران

2020-06-11 در 20:09 توسط

حراست وزارت آموزش و پرورش در ابتدای سال ۱۳۹۹، میان شمار نامشخصی از مدارس تهران فرم‌هایی محرمانه با محتوای تفتیش، گزارش و دسته‌بندی عقیدتی دانش‌آموزان و معلمان توزیع کرده است.

این فرم‌ها با عناوین «مشخصات دانش‌آموزان مذاهب» و «پرسنل آموزشگاه‌ها»‌ و در جهت مشخص کردن عقاید مذهبی، جنسیت،‌ ملیت و تفکیک معلمان و دانش‌آموزان در گروه‌های مشخص ارسال شده است.
مشخص نیست در چه تعدادی از مدارس تهران و یا استان‌های دیگر و با کدام مجوز این فرم‌ها توزیع شده است.

این نخستین بار نیست که چنین فرم‌هایی در آموزش و پرورش توزیع می‌شود. در طی سالهای جمهوری اسلامی در آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها چنین فرم‌هایی را ارائه کرده است و در موارد بسیاری جلوی تحصیل دانش آموزان و دانشجویان و یا تدریس معلمان و اساتید دانشگاه گرفته شده است.

سال گذشته پس از آنکه فعالان حقوق بشر خبر تفتیش عقاید در برخی از مدارس ایران را اعلام کردند، محسن حاج‌میرزایی، وزیر آموزش و پرورش،‌ در شهریور ماه سال ۱۳۹۸ گفت «نباید فرقه‌های غیرقانونی در مدرسه تبلیغ شوند.» او اضافه کرده بود مدرسه محل «تربیت حق‌مدارانه» و «آموزش قانون‌گرایانه» است.

در یکی از فرم‌های ارسال شده علاوه بر اطلاعات هویتی و محل اقامت دانش‌آموزان و والدین آن‌ها، مسئولان مدارس باید به ارائه مشخصات دانش‌آموزان پیرو مذاهب بپردازند.

در این فرم، ‌دانش‌آموزان در گروه‌های «شیعه»، «اهل سنت»، «وهابیت»، «مسیحی»، «یهودی»، «بهائیت»، «دراویش»، «زرتشتی»، «حجتیه» و «فرق و جریان‌های نوظهور» تقسیم و دسته‌بندی می‌شوند. طی توضیحی جداگانه،‌ این فرم منظور از فرق و جریان‌های نوظهور را «شیطان‌پرستی» و «عرفان‌های نوظهور» تعریف کرده است.

در یکی از فرم‌ها علاوه بر تفکیک جنسیت و ملیت دانش‌آموزان مقاطع ابتدایی و متوسطه،‌ مسئولان مدارس باید تعداد و عقاید مذهبی آن‌ها را بر اساس دسته‌بندی ذکر شده گزارش کنند. این تفکیک و دسته‌بندی برای هر رده از مقاطع خواسته شده به صورت جداگانه مشخص شده است.

با وجود تاکید اصل ۲۳ قانون اساسی ایران مبنی بر ممنوعیت «تفتیش عقاید» و «تعرض و مواخذه به صرف داشتن عقیده»؛ نهادهای امنیتی و قضایی ایران طی چهار دهه گذشته بسیاری از شهروندان پیرو ادیان و مذاهب را تحت تعقیب قضایی و محکومیت قرار داده‌اند.

برچسب‌ها:, , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید