0

ایران

طرح دانشگاه تهران برای حذف و یا تعطیلی گروه فقه شافعی

2020-06-08 در 15:49 توسط

براساس گزارش‌های دریافتی، اخیرا دانشگاه تهران دستورالعملی را صادر کرده که طبق آن گروه فقه شافعی گروه به حساب نمی‌آید و باید تعطیل و یا در گروه فقه و مبانی حقوق اسلامی ادغام شود.

دانشگاه تهران گفته با توجه به دستورالعمل ساختار واحدهای آموزشی مصوب موررخ ۴/۱۲/۹۸ هيات امنای دانشگاه تهران به استحضار می‌رساند گروه‌های آموزشی ۱- تاريخ فرهنگ و تمدن اسلامی ۲- علوم قرآن و حديث ۳- فقه و مبانی حقوق اسلامی ۴- كلام و فلسفه اسلامی كه قبلا مصوبه هيات امنا را داشته‌اند ضوابط دستورالعمل مصوب جديد را دارند.
گروه آموزشی فقه شافعی چون ندارد باید منحل و یا در گروه فقه ادغام شود.

این دستور العمل در حالیست که چند تن از اساتید رشته فقه شافعی نسبت به این تصمیم دانشگاه تهران و تبعیض علیه اهل‌سنت معترض شدند.

رشتۀ فقه شافعی هر ساله از طریق آزمون سراسری و دانشگاه آزاد اقدام به جذب دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می‌نماید.

گفتنی است که مذهب شافعی به عنوان یکی از مذاهب معتبر، در قانون جمهوری اسلامی به رسمیت شناخته شده و بر همین اساس پیروان این مذهب در انجام آداب دینی مطابق مذهب خود، آزاد هستند و حق دارند مسائل و احکام فقهی خود را مطابق مذهب خویش بیاموزند.

در این راستا دورۀ کارشناسی رشتۀ فقه شافعی در سال ۱۳۶۹ در دانشگاه تهران، در سال ۱۳۷۵ در دانشگاه مذاهب اسلامی و در سال ١٣٧٧ در دانشگاه کردستان تأسیس گردید.
دورۀ کارشناسی ارشد این رشته از سال ١٣۷۵ در دانشگاه تهران، از سال ١٣٨٦ در دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات تهران و از سال ١٣٨٩ در دانشگاه کردستان دانشجو پذیرفته است. مقطع دکتری رشتۀ فقه شافعی در سال ١٣٨٢ در دانشگاه تهران و در سال ١٣٩١ در دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات تهران، تأسیس شده است.

سیداسعد شیخ‌الاسلامی، نویسنده و محقق کُرد، صاحب کرسی و مؤسس رشته فقه شافعی در دانشگاه تهران بوده است.

برچسب‌ها:, ,

دیدگاهتان را بنویسید