0

ایران

بازداشت ۴۱ شهروند کُرد در اردیبهشت ماه

2020-05-22 در 17:19 توسط

بر اساس گزارش یک سازمان حقوق بشری در اردیبهشت ماه ۴۱ شهروند کُرد در استان‌های غربی ایران به دلیل فعالیت‌های سیاسی و مدنی از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده‌اند.

به گزارش سازمان «هه‌نگاو»، در این مدت همچنین چهار شهروند کُرد به دلیل فعالیت‌های سیاسی و عقیدتی خود به ۵۶ سال زندان محکوم شده‌اند.

این سازمان همچنین اعلام کرد که یک شهروند کُرد نیز بە اتهام همکاری با احزاب کُرد مخالف حکومت ایران بە اعدام محکوم شدە است.

سازمان حقوق بشری هەنگاو پیش از این خبر داده بود که ۲۰ نفر در پیرانشهر در استان آذربایجان غربی بازداشت شدەاند کە هویت ١٠ نفر از آنان برای این سازمان مشخص است. تعدادی از شهروندان نیز در بانه در استان کردستان بازداشت شده بودند.

این سازمان با اشاره به اطلاعیه وزارت اطلاعات از «سناریو سازی و پیوند پرونده این اشخاص با موضوع درگیری‌های مسلحانه دیواندره» ابراز نگرانی کرده بود.

روز سه‌شنبه ۱۶ اردیبهشت در جریان درگیری نیروهای سپاه پاسداران با اعضای یک گروه مسلح ناشناس در دیواندره، شکیبا سلیمی، معاون عملیات قرارگاه استانی سپاه کردستان، و جعفر نظامپور و محمد شکری، دو پاسدار، کشته شدند. پس از آن نیز درگیری‌هایی بین نیروهای سپاه پاسداران و گروه‌های مسلح کرد رخ داده است.

یک روز پس از این درگیری‌ها، وزارت اطلاعات ایران اعلام کرد که که «دو تیم وابسته به گروه‌های تجزیه‌طلب» را در دو استان کردستان و آذربایجان غربی از بین برده و ۱۶ نفر را بازداشت کرده است.

جمهوری اسلامی از احزاب مسلح کُرد مخالف حکومت که در استان‌های غربی ایران فعالیت دارند با عنوان تجزیه طلب نام می‌برد.

برچسب‌ها:, , ,

دیدگاهتان را بنویسید