0

افغانستان

فعالان مدنی هرات خواستار پیگیری کشتار مهاجرین افغان در مرز ایران شدند

2020-05-05 در 16:10 توسط

شماری از فعالان مدنی هرات در یک گردهمایی اعتراضی ضمن محکوم کردن قتل کارگران افغان به‌دست مرزبانان ایرانی، از وزارت خارجه افغانستان خواستند که این رویداد را به‌شکل جدی پی‌گیری کند.

به‌گزارش رسانه‌های افغانستان گردهمایی فعالان مدنی هرات سه‌شنبه ۱۶ اردیبهشت در مقابل ساختمان دفتر والی هرات برگزار شد.
حلیمه پژواک، از شرکت‌کنندگان این گردهم‌آیی اعتراضی گفت غرق‌کردن و شلیک کردن به کارگران افغان از سوی مرزبانان ایرانی «اقدامی غیرانسانی» است و عاملان آن باید مجازات شوند.
پژواک به روزنامه «اطلاعات روز» گفت:
«بارها نیروهای ایرانی اقدام به کشتار و ضرب‌وشتم شهروندان افغان کرده‌اند و دولت افغانستان باید در مقابل این اقدامات سکوت نکند.»
نجمه حیدری، یکی دیگر از شرکت‌کنندگان این گردهمایی در گفت‌وگو با روزنامه «۸صبح» افغانستان گفت:
«این نخستین مورد از رفتار غیرانسانی حکومت ایران با شهروندان افغانستان نیست و پیش از این، بارها چنین رویدادهایی رخ داده است.»
برخی کارگران افغانستانی که قصد سفر بدون جواز ورود به ایران را داشتند، شنبه ۱۳ اردیبهشت  ادعا کردند که دست‌کم ۲۳ کارگر مهاجر، به دست مرزبانان ایرانی در رودخانه «هری‌رود» غرق و کشته شدند.

وزارت خارجه‌ افغانستان برای بررسی چگونگی کشته‌شدن مسافران افغان در مرز با ایران، هیئتی تعیین کرد.
به گفته‌ شاهدان عینی، نیروهای مرزی ایران ابتدا کارگران افغانستانی را گلوله‌باران کرده و پس از ضرب‌وشتم آن‌ها، ۵۷ تن را در رودخانه انداختند که از این میان ۲۳ نفر جان‌ باختند.
فعالان مدنی هرات روز سه‌شنبه هشدار دادند که اگر دولت افغانستان نتواند این رویداد را پی‌گیری کند، آن‌ها با راه‌اندازی اعتراض‌های مدنی گسترده، کنسولگری ایران در هرات را می‌بندند.
مبین ثاقب، یکی دیگر از حاضران در گردهمایی هرات از وزارت خارجه خواست که ادعاها در مورد کشته‌شدن شهروندان کشور توسط مرزبانان ایرانی را به‌شکل همه‌جانبه بررسی کند.
ثاقب گفت:
«این اقدام مرزبانان ایرانی خشونت علیه بشریت و انسانیت شمرده می‌شود.»
سیدعبدالوحید قتالی، والی هرات گفته است که از سه روز پیش یک گروه در مورد این رویداد در حال تحقیق است. به‌گفته قتالی، وزارت امور خارجه افغانستان تا فردا (چهارشنبه) نتایج اولیه گزارش‌های خود را در اختیار مقام‌های عالی  قرار می‌دهد و تاکنون نیز دو گزارش به ریاست‌ جمهوری ارسال شده است.

برچسب‌ها:, , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید