0

زندانیان

گزارشی از وضعیت زندان چابهار

2020-05-03 در 00:17 توسط

بنیاد عبدالرحمن برومند در گزارشی که به تازگی از زندان‌های ایران منتشر کرده به وضعیت دست‌کم ۱۳ زندان از زندان‌های ایران پرداخته؛ در قسمتی از این گزارش نیز آمده است که زندان چابهار از نظر بهداشتی وضعیت نامناسبی دارد و زندانیان در این زندان از رسیدگی پزشکی و درمانی محروم هستند.

وضعیت نامناسب بهداشتی و درمانی زندان چابهار و عدم رسیدگی پزشکی به زندانیان باعث نگرانی زندانیان شده است.

براساس گزارش‌هایی که از داخل زندان چابهار در این گزارش قید شده، زندان چابهار دارای ۶ بند است که چهار بند آن به مردان، یک بند به جوانان و دیگری متعلق به زنان است؛ بند ۱ و ۲ دو طبقه بوده و در حالت عادی ۳۰۰ الی ۴۰۰ زندانی در هر بند وجود دارند، هر بند با کمبود امکانات تخت، پتو، زیرانداز، ملافه و غیره مواجه هستند و اکثر زندانیان روی کارتن‌ها که روی زمین پهن می‌کنند می‌خوابند؛ کمبود سرویس‌های بهداشتی و حمام، نبود مواد بهداشتی و… از جمله‌ی آن است.

منابع مطلع در این مورد گفته‌اند: “مواد بهداشتی از قبیل مایع دستشویی، شامپو، صابون و غیره در زندان وجود دارد اما توسط زندانبان‌ها در یک اتاق دپو شده و اجازه استفاده به زندانیان داده نمی‌شود.”

به گفته همین منایع، وضعیت زندانیان بند ۱ از نظر مالی نسبت به دیگر بندها بهتر بوده و خود نسبت به تهیه مواد بهداشتی و نظافتی برای زندان، شامپو و صابون، خرید لامپ‌های سوخته، و تعمیر شیرهای آب خراب شده حمام و سرویس‌ها اقدام می‌کنند و نظافت در بند ۱ نسبت به بندهای دیگر بهتر است.

همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور تعداد زندانیان به دلیل عفو، پرداخت وثیقه‌های سنگین، و ضمانت شدن دو نفر برای یک فرد زندانی به مرخصی کاهش چشمگیری یافت.

همچنین زندانیان برای در امان ماندن از ویروس کرونا تردد خود به بندهای دیگر را محدود کردند اما مسئولین زندان تمهیدات لازم برای کنترل و مراقبت‌های پزشکی لازم برای زندانیان را دستور کار قرار نداده‌اند.

همچنین یک منبع مطلع در این باره گفت: “یک زندانی که دارای یک کلیه و دارای تب شدید بود بعد از ارجاع به بهداری و پایین آمدن تب دوباره به بند خود بازگردانده شد.”

زندان‌های سیستان و بلوچستان از نظر بهداشتی، رسیدگی پزشکی با کمبود مواجه هستند که شیوع کرونا باعث نگرانی‌های بیشتر زندانیان شده است.

برچسب‌ها:, ,

دیدگاهتان را بنویسید