0

جهان

خوشگذرانی عموی بشار اسد در اروپا

2020-05-01 در 19:30 توسط

خوشگذرانی در ویلاهای لوکس اروپا با سرمایه کشور؟

دادگاهی در پاریس در اقدامی بی‌سابقه دارایی شخصی رفعت اسد، عموی بشار اسد را بررسی کرده است. او یکی از چهر‌ه‌های پرنفوذ عرب است که در اروپا ثروت کلانی دارد.

واقعیت دارد که رفعت اسد برادر حافظ اسد و عموی بشار اسد برای خرید املاک پرشمار خود در فرانسه ۹۰ میلیون یورو از خزانه سوریه برداشت کرده است؟ دادگاهی در پاریس از چند ماه پیش پرونده‌ای برای بررسی محل تأمین دارایی‌های رفعت اسد گشوده است و قرار است به زودی حکم خود را صادر کند.

این حكم برای دادستان عمومی اسپانیا هم که اتهامات مشابهی علیه رفعت اسد مطرح کرده، اهمیت دارد. عموی ۸۲ ساله بشار اسد متهم است که با پول دزدی از بیت‌المال سوریه، چندین ملک در اسپانیا به ارزش حدود ۶۰۰ میلیون یورو خریده است.

فهرست دارایی‌های رفعت اسد در فرانسه منتشر نشده است اما گفته می‌شود که او در پاریس دو ویلا، یک مزرعه پرورش اسب و یک قلعه قدیمی کاخ مانند دارد. او تمام اتهامات مطرح شده علیه خود در پاریس و مادرید را با قطعیت رد می‌کند.

رفعت اسد که مدتی وزیر دفاع سوریه بود‌، سال ۱۹۸۴ به عنوان یکی از سه معاون رئیس جمهور این کشور منصوب شد. او هنگام قیام مردمی در دوران ریاست جمهوری برادرش حافظ اسد که بهار ۱۹۸۲ توسط اخوان المسلمین سازماندهی و در شهر حماء آغاز شده بود، مسئول پایان دادن به اعتراضات مردمی شد

او این اعتراض‌ها را با توسل به خشونت شدید سرکوب کرد و آن قیام مردمی حدود ۳۰ هزار کشته برجای گذاشت. از آن زمان تا کنون بسیاری از مردم سوریه رفعت اسد را “قصاب حماء” می‌خوانند

شماری از بستگان مادری بشار اسد هم مظنون به سوء استفاده از اموال حکومتی سوریه هستند. به گفته کارشناسانی که در زمینه فساد مالی برای سازمان غیردولتی “شاهد جهانی” تحقیق می‌کنند، چندین عضو خانواده مخلوف از جمله پسردایی نزدیک بشار اسد و مشاور شخصی او نیز حدود ۴۰ میلیون یورو در آسمان خراش‌های دوقلوی یک مرکز تجاری در مسکو سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

البته خانواده اسد تنها خانواده حاکم در خاورمیانه و شمال آفریقا نیست که دارایی‌ فراوانی در خارج از کشور به ویژه در اروپا دارد:

خانواده مبارک ثروت کلانی در مصر دارد. سال ۲۰۱۱ که حسنی مبارک سقوط کرد‌، ثروت شخصی او دستکم چهار میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو تخمین زده شد. خانواده او در لندن ، پاریس و چندین شهر اسپانیا املاک گران‌قیمتی دارد.

رهبر لیبی قذافی هم ثروت کلانی به جیب زده بود. سال ۲۰۱۱ که قذافی سرنگون شد مقامات لیبی دارایی‌ او را چندین میلیارد یورو تخمین زدند.

برچسب‌ها:, , ,

دیدگاهتان را بنویسید