0

ایران

شلیک مستقیم نیروهای دریابانی به سمت یک صیاد ترکمن

2020-04-16 در 14:19 توسط

یک صیاد ترکمن با شلیک گلوله جنگی از سوی نیروهای دریابانی ایران زخمی و راهی بیمارستان شد. گلوله به پای صیاد اصابت کرده است.

سنی‌نیوز | به گزارش فعالان حقوق بشر ترکمن‌صحرا «توهرا»، این صیاد «طاهر خوش اقبال» نام دارد و ساکن روستای «قره سو» بخش سیجوال شهرستان ترکمن استان گلستان است.
 
بر اساس این گزارش، ماموران دریابانی او را در وضعیت مجروح به حال خود رها و وسایل این صیاد را نیز ضبط کرده‌اند.
 
منابع آگاه در این زمینه به توهرا گفتند که در مراجعه به هر نهاد نظارتی با توهین مسئولان روبه رو شدند و تاکنون به مشکلات پزشکی این صیاد رسیدگی نشده است.
 
یکی از صیادان ترکمن با ارسال تصویری از یک قایق دو تکه شده گفت: «اخیرا نیروهای دریابانی با خشونت بیشتری به سوی صیادان هجوم می‌آورند حتی با قایق‌های تندرو از روی قایق صیاد رد می‌شوند تا مانع صید و کسب و کار ما شوند».

به گفته وی، این اقدام ها از قبل‌تر ها نیز بوده اما عدم نظارت مسئولان موجب تشدید رفتارهای خشونت‌بار دریابانان شده است.
 
شغل بیشتر مردان روستای «قره سو» دامداری، صیادی، کشاورزی است و از این راه کسب درآمد می‌کنند.
 
ترکمن‌های ترکمن صحرا مانند ترکان آذربایجان از طرف حکومت ایران همواره مورد تبعیض قرار می‌گیرند و تمامی مسئولان آنها نیز از طرف تهران منصوب می‌شود. فشار بر ترکمن‌ها به دلیل سنی مذهب بودنشان به مراتب بیشتر می‌باشد.
 
علاوه بر این تبعیضات سیستماتیک، ترکمن‌ها نیز در ایران همواره مورد توهین‌های نژادپرستانه قرار می‌گیرند و اعتراضات آنان از طرف حکومت مرکزی به شدیدترین شکل ممکن سرکوب می‌گردد.

برچسب‌ها:, ,

دیدگاهتان را بنویسید