0

افغانستان

دولت افغانستان: طالبان کشتن افغان‌ها را افزایش داده

2020-04-14 در 17:07 توسط

مقام‌ها در شورای امنیت ملی افغانستان می‌گویند با آنکه دولت اخیراً تلاش‌هایش را برای تامین صلح در این کشور بیشتر کرده، گروه طالبان اما خشونت‌ها را افزایش داده است.

این نارضایتی دولت افغانستان از ادامه خشونت‌ها توسط طالبان در حالی ابراز می‌شود که سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان گفته نمایند‌گان آمریکا و طالبان عصر روز گذشته (دوشنبه، ۲۵ فروردین) در قطر دیدار و گفتگو کرده‌اند.

به گفته او در این دیدار آن‌ها درباره تطبیق کامل توافقنامه میان دو طرف “تاخیر در رهایی زندانیان دو طرف، تخطی‌ها از توافقنامه و راه‌های حل این موضوعات” گفتگو کرده‌اند.

دولت افغانستان می‌گوید که پس از امضای توافقنامه میان نمایندگان آمریکا و طالبان که در ۲۹ فوریه در قطر امضا شد، حملات طالبان علیه نظامیان افغان به جای این که کاهش پیدا کند، افزایش یافته است.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان گفته برای این که روند صلح به نتیجه برسد، “طالبان باید کشتن افغان‌ها را خاتمه دهد”. آقای فیصل همچنین گفته که طالبان باید به یک آتش بس دایمی و سراسری موافقت و با افغان‌ها نیز صلح کند.

در همین حال وزارت دفاع افغانستان نیز از افزایش حملات طالبان خبر می‌دهد. روح‌الله احمدزی، سخنگوی این وزارت‌خانه میگوید؛ با آنکه نیروهای دولتی بر بنیاد موافقنامه میان آمریکا و طالبان، در حالت دفاعی قرار داشتند اما پس از افزایش حملات طالبان بر نظامیان افغان، این نیروها در حالت «دفاع فعال» قرار گرفته‌اند.

به گفته او در چنین حالتی، در صورتی که جانب مقابل قصد حمله بالای نیروهای امنیتی افغانستان را داشته باشد،‌ یا بر پاسگاه‌های این نیروها حمله کنند، نظامیان افغان حق دارند که به دفاع از خود بپردازند.

سخنگوی وزارت دفاع اما آمار مشخصی از شمار حملات طالبان بر نظامیان افغان و همین‌طور میزان تلفات برخاسته از این حملات جزییاتی ارائه نکرده است.

برچسب‌ها:, ,

دیدگاهتان را بنویسید