0

افغانستان

آزادی ۱۰۰ زندانی دیگر طالبان در افغانستان

2020-04-12 در 12:52 توسط

شورای امنیت ملی افغانستان امروز از آزادی ۱۰۰ عضو دیگر گروه طالبان از زندان بگرام خبر داد.

به گزارش سنی‌نیوز دفتر شورای امنیت ملی افغانستان امروز یکشنبه ۱۲ آوریل ۲۰۲۰ در بیانیه‌ای اعلام کرد: بر اساس حکم محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشورمان ۱۰۰ عضو دیگر گروه طالبان امروز از زندان بگرام آزاد می‌شوند.

براساس این بیانیه آزادی آنها با توجه به وضعیت سلامت، سن و مدت حبس در چارچوب توافق دولت افغانستان و طالبان انجام می‌شود. پیشتر نیز ۲۰۰ تن دیگر از آنها آزاد شده بودند.
ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان اظهار داشته که تیم فنی این گروه به دلیل اختلافات با دولت افغانستان کابل را ترک کرده‌ و آزادی این تعداد شامل توافق‌نامه با آمریکا نبوده است.
سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر هم اعلام کرده است:
آزادی زندانیان ما به بهانه‌های مختلف توسط دولت افغانستان به تعویق می‌افتد. تیم فنی طالبان دیگر در نشست‌های بی‌نتیجه شرکت نمی‌کند. تیم فنی طالبان برای شناسایی زندانیان به کابل اعزام شده‌اند، چون قرار بود طبق وعده، روند آزادی آنها آغاز شود.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان و ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان در تاریخ ۲۹ فوریه «توافق‌نامه صلح» را در دوحه امضا کردند. بر اساس این توافق‌نامه ۵ هزار زندانی طالبان از زندان‌های دولت افغانستان و یک هزار گروگان نزد گروه تا ده روز آزاد شده و باید در این مدت گفت‌وگوهای بین‌الافغانی نیز آغاز شود.

برچسب‌ها:, , ,

دیدگاهتان را بنویسید