0

خاورمیانه

فعالیت ایران در سوریه دو برابر شده است

2020-04-05 در 22:10 توسط

نشریه فارین پالیسی: فعالیت‌های ایران در سوریه دو برابر شده؛ ایران مراکز شیعی در دیرالزور ایجاد کرده است

آنچال وهرا در نشریه فارین پالیسی به موضوع فعالیت ایران در سوریه پرداخته و در یک گزارش تحلیلی نوشته است:
در حالی که ایالات متحده امیدوار بود که پس از شکار قاسم سلیمانی، فعالیت‌های ایران در سوریه را کندتر کند، در عوض فعالیت ایران دو برابر شده است.
قاسم سلیمانی، ژنرال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قدرت اسد را مستحكم و سوریه را به عنوان حیاط خلوت استراتژیك برای تهران تبدیل كرده بود.

گسترش کرونا ویروس سخت به ایران ضربه زده است و باعث ایجاد حدس و گمان‌هایی در ایالات متحده مبنی بر تضعیف دولت است؛ اما ایران مصمم است که در مقابل همه این موارد، به همه بازیگران تعهد خود مبنی بر باقی ماندن در منطقه را با هر هزینه‌ای نشان دهد.

هنگامی که ادلب تحت کنترل ایران قرار گرفت، یک خط بدون وقفه از مرکز تهران به شهر‌های حمص و لاذقیه، بندر اصلی سوریه در مدیترانه وصل شد. دو شهر نام برده شده اخیر در کنترل حکومت سوریه هستند.

اندکی پیش از توافق نامه روسیه و ترکیه برای آتش بس در سوریه، ژنرال اسماعیل قانی، جانشین سلیمانی، به عنوان نمایشی از عزم ایران برای تحکیم دستاوردهایی که مدتها برای آن می‌جنگیدند از حلب دیدن کرد، حلب از نظر تاریخی و اقتصادی به ترکیه متصل است. اما ایران اکنون می‌خواهد قدرت شیعیان خود را در آنجا به رخ بكشد.

ایران مراكز فرهنگی در چندین شهر استان دیر الزور ایجاد كرده است تا بتواند مردم منطقه را به سمت فکر تشیع و همچنین آموزه ولایت فقیه گرایش دهد.
علاوه بر این، سفرهایی برای جوانان از دیر الزور به ایران ترتیب داده میشود، تا با آموزه‌های شیعه که در قالب سخنرانی‌های روحانیون شیعه در مراکز فرهنگی ایرانی ارائه می‌شود، بازدید کنند.

کلید شکست یا موفقیت ایران در سوریه، روسیه است. این دو کشور با دیدگاههای کاملاً متفاوت از هم درباره آینده سوریه درگیر هستند.
روسیه می‌خواهد خود را به عنوان یک ابرقدرت در سطح جهان معرفی کند و این پیام صریح به اسرائیل داده که در صورت حمله اسرائیل به انبارهای تسلیحاتی ایران دخالت نخواهد کرد. دنیس میگوگورود، تحلیلگر روسی می‌گوید: مسکو ساکت است زیرا از توازن نظامی فعلی در منطقه، یعنی در اختیار داشتن تسلیحات هسته‌ای اسرائيل رضایت دارد.

برچسب‌ها:, , ,

دیدگاهتان را بنویسید