0

افغانستان

شرایط بغرنج مهاجران افغان در پاکستان

2020-04-03 در 17:28 توسط

هزاران مهاجر افغان که از سال‌ها پیش در شهر کراچی پاکستان به سر می‌برند منتظر کمک‌های بشردوستانه از کشورهای جهان هستند.

نزدیک به ۲۵۰ هزار مهاجر افغان سالهاست در منطقه‌ای در شمال کراچی به عنوان پرجمعیت ترین شهر پاکستان با امکانات محدود سعی دارند به زندگی خود ادامه دهند.
این منطقه به شهرک افغان نیز مشهور است و در دوره‌ای که ویروس کرونا همه‌گیر شده، امکان رعایت فاصله اجتماعی برای ساکنان آن وجود ندارد چراکه مهاجران حاضر در این منطقه در محیطی تنگاتنگ و فشرده مجبور به ادامه زندگی خود هستند. آنها پیش از اینکه نگران ویروس کرونا باشند نگران گرسنه ماندن خود هستند.
کراچی میزبان بیش از ۳۰۰ هزار مهاجر افغان است و بسیاری از این افراد به وسیله کارگری یا فعالیت در مغازه‌های کوچک به زندگی خود ادامه می‌دهند اما ده‌ها هزار پناهجو پس از شیوع کرونا و محدودیت های مربوط به مبارزه با این بیماری شغل خود را از دست داده اند.
حاجی عبدالله از رهبران مهاجران افغان ساکن کراچی درباره مشکلات این افراد می‌گوید: گرسنگی از کووید-۱۹ خطرناک‌تر است. ما در این مورد بیشتر نگران هستیم. اگر از مردم اینجا سوال کنید به احتمال زیاد بیشتر از ماسک و دستکش از شما جویای مواد غذایی خواهند شد.
گفتنی است دولت پاکستان خواستار کمک‌های غذایی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل به ۵۲ اردوگاه آوارگان در این کشور شده است. مقامات پاکستانی با اعلام اینکه سعی در کمک به مهاجران افغان دارند اما تاکید می‌کنند که این کشور به تنهایی قادر به تامین مواد خوراکی برای تمامی آنها نیست.
پاکستان میزبان نزدیک به دو میلیون و ۸۰۰ هزار مهاجر افغان اعم از ثبت نام شده یا بدون ثبت است. بیشتر آنها بدون مدارک شناسایی در ایالت‌های هم مرز با افغانستان به سر می‌برند و ۵۰۰ هزار شهروند افغانستان نیز در ایالت جنوبی سند پاکستان ساکن هستند.

برچسب‌ها:, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید