0

خاورمیانه

درگیری پلیس اسرائیل با یهودیان افراطی

2020-04-02 در 22:52 توسط

براساس آمارهای رسمی، تعداد مبتلایان به کرونا در اسرائیل به ۵۵۹۱ نفر و شمار مرگ به این دلیل به ۱۸ نفر رسیده است.
وزارت بهداشت اسرائیل برای مقابله با کرونا، ضمن تعطیلی مدارس و مساجد، کلیساها و کنیسه‌ها، خواستار عدم تجمع افراد شده اما بسیاری از یهودیان متدین یا یهودیان افراطی این مقررات را نادیده می‌گیرند.

به نوشته سایت اسکای نیوز عربی، وزیر بهداشت در اسرائیل نیز یک خاخام (حاخام) یا روحانی یهودی و غیرمتخصص در امور پزشکی است. همچنین مدیرکل این وزارتخانه یعنی “موشه طوف” هم یک روحانی محسوب می‌شود.
وزیر بهداشت اسرائیل با موضع گیری‌های خود بارها جنجال به پا کرده است. او در ابتدا خواستار کنار گذاشتن کنیسه‌ها (عبادتگاه‌های یهودیان) از مقررات قرنطیه و عدم تجمع شده بود اما کمی بعد از این مواضع خود عقب‌نشینی کرد.
وی همچنین گفته بود “باید به دعاکردن ادامه داد به این امید که مسیح بیاید و اسرائیلی‌ها را از کرونا نجات دهد”. این سخنان باعث موجی از واکنش‌های تمسخرآمیز در اسرائیل شد.
به نوشته نیویورک تایمز، یهودیان تندرو که به “حریدیم” معروف هستند ۱۲ درصد از ساکنان اسرائیل را تشکیل می‌دهند  و حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد از کل مبتلایان به کرونا را در جمعیت خود جای داده‌اند.

فیلم‌ها و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد برخی از یهودیان افراطی همچنان تجمعات خود را برای برگزاری مراسم‌های مذهبی یهودی، عروسی‌ها و تشییع جنازه‌ها ادامه می‌دهند که این موارد با دستورات فاصله‌گذاری اجتماعی در تعارض است.
مرکز اصلی گسترش ویروس کرونا نیز شهر “بنی براک” در شمال تل آویو است. اکثر ساکنان آن پیرو گرایش‌های افراطی یهودی هستند.
روزنامه اسرائیلی “ژورزالم پست” نوشت که بسیاری از مدارس دینی در این شهر هنوز باز هستند. همچنین عبادتگاه‌ها و مراسم‌های عمومی همچنان برگزار می‌شوند.
این روزنامه اضافه کرد: افراد افراطی مذهبی در اسرائیل، خاخام‌ها را رهبران واقعی جامعه می‌دانند، نه دستگاه‌های سکولار دولتی یا سیاستمداران.

در شهر “بنی براک” صدها نفر در تشییع جنازه خاخام “تسی شینکر” شرکت و به توصیه‌های در خانه ماندن پشت کردند.

برچسب‌ها:, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید